چند نکته مهم درباره ارتودنسی :

متخصص ارتودنسی به جای فکر کردن ساده به این که دندان ها را ردیف کند، باید به ایجاد لبخندی فکر کند که بتواند اعتماد به نفس، جذابیت و از همه مهم تر شادی و خوشحالی بیشتری را برای کودکان، نوجوانان و بزرگسالان فراهم کند. متخصص ارتودنسی باید درباره ارتودنسی اعتقاد داشته باشد که درمان با ارتودنسی، بتواند سودمندی همیشگی و فرصت های بیشتری برای بیمار فراهم کند.

درباره ارتودنسی : معاینه کودکان در 7 سالگی
پیشنهاد انجمن های دندانپزشکی این است که همه کودکان باید در هفت سالگی از سوی متخصص ارتودنسی معاینه شوند. تشخیص اولیه مشکل ارتودنسی مثل کجی دندان ها، از دست رفتن زود هنگام دندان شیری، پوسیدگی دندان شیری، مشکلات رشدی و انحراف دادن فک در هنگام بستن فک ممکن است منشأ مشکلات شدیدتر در آینده باشد. در این موارد کشف مشکل و پیروی از دستورات متخصص دندانپزشک، درمان های بعدی را آسان تر می کند.

درباره ارتودنسی : مراجعه به متخصص ارتودنسی
توجه داشته باشید، افرادی که فقط درمان ارتودنسی انجام می دهند، همیشه نمی توانند متخصص ارتودنسی باشند؛ همچنان که در بیلبورد ها و در تابلوها عبارت هایی مثل دندانپزشک، ارتودنسی یا دندانپزشک مختص ارتودنسی، متخصص دندانپزشکی اطفال و کودکان، ارتودنسی پیشگیری یا به طور اختصاصی ارتودنسی دیده می شود که هیچ کدام دلیل این نیست که آنها متخصص ارتودنسی هستند.

افراد متخصص واقعی در مهر نظام پزشکی خود کلمه متخصص ارتودنسی را آورده اند و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران هستند که در سایت انجمن ارتودنتیست های ایران اسامی آنها قابل مشاهده است.
حتی درباره درمان مشکلات ارتودنسی کودکان دیده می شود که مراجعه به دندانپزشک یا متخصص دندانپزشکی اطفال باعث بروز مشکل برای درمان درست شده و به جای بهتر شدن درمان باعث پیچیده تر شدن درمان شده است.

درمان مشکلات فکی پیش از سن بلوغ
هرچند درمان ناهنجاری های فک در تمام سنین میتواند انجام شود، ولی برخی درمان ها در بعضی سنین بهتر و راحت تر است. بهترین فردی که بتواند بهترین زمان را به شما توصیه کند، متخصص ارتودنسی است.

مشکلات فک در کودکان و نوجوانان تا قبل از سنین بلوغ قابل تغییر و هدایت است. بعد از این دوره درمان های استتاری یا ترکیب درمان های ارتودنسی و جراحی فک قابل انجام است. در بعضی بیماران امکان گسترش قوس فکی برای ایجاد جاهای بیشتر وجود دارد. در این موارد درمان زودتر از موعود و درمان دیرهنگام آسیب یکسانی به بیمار وارد می کند؛ بنابراین مشاوره متخصص دندانپزشک را در هفت سالگی از دست ندهید.

هدف ارتودنسی همیشه زیبایی دندان نیست
درمان های ارتودنسی همیشه برای مرتب کردن دندان ها و زیبایی نیست. در خیلی موارد انجام دیگر درمان های دندانپزشکی نیازمند آماده سازی ارتودنسی است. این درمان ها بویژه در افراد سن بالا انجام می شود. مهم ترین مثال در این موارد فضاهای اضافی در فک، درمان های جایگزینی مثل ایمپلنت و درمان هایی از این قبیل است. در این موارد هدف درمان های ارتودنسی براساس نیاز بیمار طراحی می شود.

درباره ارتودنسی

درباره ارتودنسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *