پلاک متحرک پیچ‌دار
آبان ۱۱, ۱۳۹۶
باندینگ دندان
آبان ۲۲, ۱۳۹۶

چرا باید به متخصص ارتودنسی مراجعه کنیم؟

تفاوت متخصص ارتودنسی با دندانپزشک این است که متخصص ارتودنسی عمدتا روی درمان ناهنجاری‌های فک و دندان با استفاده از روش‌های درمانی مختلف همچون ارتودنسی ثابت ، متحرک و موارد مشابه تمرکز دارد.

در کشور ما، متخصص ارتودنسی پس از گذراندن شش سال دوره تحصیلی دندانپزشکی و کسب مدرک دکترای عمومی دندانپزشکی، دوره ۳ ساله رزیدنت را می‌گذراند و مدرک رسمی ارتودنسی را دریافت می‌کند و وزارت بهداشت و سازمان نظام پزشکی به وی مهر طبابت را اختصاص می‌دهد. اگر قصد دارید که از تخصص متخصص خود اطمینان حاصل کنید، می‌توانید در سایت www.IAO.ir فهرست اعضای ارتودنسی ایران را مشاهده و از وجود نام متخصص خود در این فهرست اطمینان حاصل کنید.

 

 

نکته قابل تامل در این باره، این است که برخی دندانپزشکان عمومی نیز گاها به درمان روش‌های ارتودنسی می‌پردازند. در صورتی که دندانپزشکان عمومی صلاحیت این نوع درمان را ندارند و انجام این کار اغلب ممکن است باعث بروز مشکلات جدی شود.

 

دلیل بیشتر مراجعات به متخصص ارتودنسی، نامرتبی دندان‌ها است که این امر به علت عدم تناسب اندازه بین فک و دندان‌ها به وجود می‌آید. این ناهماهنگی ممکن است علاوه بر زیبایی، در زمینه بهداشتی نیز باعث بروز مشکلاتی شود. این مشکلات ممکن است به شکل کج و کوله بودن دندان‌ها، فضای خالی اضافه یا کمبود فضای فک در مقابل تعداد دندان‌ها بروز پیدا کنند. فرد مذکور با مراجعه به متخصص ارتودنسی و معاینه اولیه، در می‌یابد که منشا مشکل چیست، بهترین راه درمان برای ردیف کردن دندان کدام است و هزینه آن چقدر است.

 

 

اما اصلی‌ترین کارهایی که یک متخصص ارتودنسی در طول دوره درمان انجام می‌دهد کدامند؟

مرحله نخست معاینه است برای تشخیص وضعیت فرد مورد درمان. متخصص ارتودنسی ابتدا با بررسی ساختار دندان‌ها، فرم فک‌ها و فرم صورت مشکلات موجود را شناسایی می‌کند. سپس مناسب‌ترین روش‌های درمانی را برای بیمار شرح می‌دهد و پس از آن بهترین روش ممکن را انتخاب می‌کند. این روش‌ها شامل انواع روش‌های درمانی می‌شود که در سایت حاضر همگی به تفصیل توضیح داده شده‌اند.

پس از آن نیز اگر مراحلی قبل از انجام ارتودنسی نیاز است به بیمار اطلاع داده می‌شود و مراحلی همچون قالب‌گیری و ساخت دستگاه‌های مورد نیاز انجام می‌شود.

پس از انجام مراحل مذکور، طول دوره درمان، زمان‌هایی که بیمار برای چک یا موارد دیگر به‌طور مرتب مراجعه داشته باشد و موارد مشابه انجام می‌شود.

در مرحله پس از درمان نیز، توصیه‌های پس از اتمام درمان توسط متخصص ارتودنسی به بیمار منتقل خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *