ارتودنسی دندان
بهترین رنج سنی برای رفع ناهنجاری های دندان
مهر ۱۳, ۱۳۹۵
لمینت و فیسینگ دندان
مهر ۱۴, ۱۳۹۵

همه مراحل ترمیم و رفع مشکلات ریشه دندان

ارتودنسی دندان ها

ارتودنسی دندان ها یکی از رایج ترین درمان ها برای ناهنجاری های فک می باشد، شما با انجام دادن ارتودنسی دندان ها در سنین نوجوانی با دندان های کج و فک جلو خود خداحافظی کرده و در آینده ی نچندان دور لبخند منحصر به فرد خود را خواهید داشت. ناهنجاری های فک انواع مختلفی دارند که باید توسط یک متخصص ارتودنسی به درستی تشخیص داده شود تا درمان های لازم شروع گردد.

رایج‌ترین ناهنجاری‌ های فک

مشکلات و ناهنجاری های فک بر خلاف تصور عامه فقط به نامنظمی دندان های محدود نمی شود در نتیجه لازم است با انواع ناهنجاری ها آشنا شوید تا با درمان به موقع درآینده دچار مشکل نشوید.

هم‌پوشانی نداشتن دندان‌های پیشین، انحراف فک بالا یا پایین، جلو بودن فک بالا یا پایین، چرخش دندان‌ها، جابه‌جایی فک بالا یا پایین، به‌ هم فشرده یا فاصله‌دار بودن دندان‌ها از هم و اور بایت، آندربایت و کراس بایت از متداول ترین ناهنجاری های فک و دندان می باشند که درمان اصلی این مشکلات ارتودنسی دندان ها می باشد.

ارتودنسی دندان ها

نشانه های ناهنجاری ‌های فک

قطعا ناهنجاری فک علائم و نشانه هایی دارند که با کمی دقت می توانید تا حدودی از آن آگاهی پیدا کنید، برخی از این نشانه ها به شرح زیر است: ایجاد درد در زمان جویدن و گاز زدن، ایجاد مشکلات گفتاری، تنفس دهانی، نامنظم بودن دندان‌ها مانند به‌هم فشردگی یا داشتن فاصله و ایجاد تغییرات بد در چهره

برای درمان ناهنجاری ‌های فک چه باید کرد

همان طور که می دانید بهترین سن درمان برای مشکل ناهنجاری های فک در سنین 7 تا 12 سالگی می باشد زیرا در این سن دندان های شیری و دائمی هم زمان در دهان کودک قرار داشته و این مراحل درمان را آسان تر می کند، اما به این معنی نیست که افراد در سنین جوانی نمی توانند اقدام به درمان کنند. ارتودنسی دندان ها از اصلی ترین راه های درمان به شمار می رود اما هنگامی که افراد بزرگسال برای درمان مراجعه می کنند متخصص ارتودنسی ممکن است علاوه بر ارتودنسی مجبور به انجام جراحی فک نیز باشد.

مراحل ارتودنسی دندان ها

در ابتدای کار نیاز است که شما به یک متخصص ارتودنسی ماهر مراجعه کنید تا بعد از تشخیص نوع ناهنجاری های فک درمان شروع شود، شاید گفت اولین مرحله درمان با رادیوگرافی از تک تک دندان ها شروع می شود. بعد از تشخیص و تائید سلامتی لثه متخصص به سراغ پر کردن دندان های از بین رفته و پوسیده می رود و بعد از آن ارتودنسی دندان ها شروع می شود.

ارتودنسی دندان ها

نصب و تنظیم براکت ها بر روی دندان ها

بعد از تمامی آزمایش ها و درمان های اولیه از دندان ها شما قالبی جهت ساختن براکت های دندانی گرفته می شود و بعد از تمیز کردن سطح دندان های شما با ماده ای مخصوص، براکت را با روش های مختلفی مانند تاباندن نور پلاسما بر روی دندان ها قرار می دهند. در مرحله بعد سیم قوسی شکل از براکت ها عبور دهاده می شوند و برای ایجاد فشار بر روی دندان ها به دلخواه بیمار کش های کوچک رنگی را بر روی ارتودنسی دندان ها قرار می دهند، برای چک کردن تنظیم و تعویض کش ها باید هر ماه به متخصص ارتودنسی خود مراجعه کنید.

دستگاه های ارتودنسی دندان ها

ارتودنسی دندان ها به دو نوع ارتودنسی ثابت و متحرک تقسیم می شود. دستگاه ثابت بیشتر برای ناهنجاری های پیچیده به کار برده می شود، این گزینه محدودیت سنی ندارد و پس از رویش تمام دندان های دائمی قابل استفاده است. به وسیله سیم و کش های مخصوص در ارتودنسی دندان ها به صورت ثابت، دندان های شما به سمت جای اصلی خود حرکت داده شده و ثابت می گردد.

ارتودنسی متحرک بیشتر مناسب کودکان است و برای ناهنجاری های فک در سنین قبل بلوغ قابل استفاده است، این دستگاه به این صورت است که فرد فقط در زمان خوردن غذا و آشامیدن می تواند آن را از دهان خود خارج کند و در بقیه زمان ها حتی در هنگام خواب نیز باید ارتودنسی را در دهان خود نگه دارد. طول درمان برای این دستگاه حدودا 6 ماه تا یک سال است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *