ارتودنسی ثابت
ارتودنسی ثابت چه مزایایی دارد؟
آبان ۲۶, ۱۳۹۵
ارتودنسی سرامیکی
ارتودنسی سرامیکی
بهمن ۱۲, ۱۳۹۵

نکاتی که قبل از ارتودنسی باید بدانیم

نکاتی که قبل از ارتودنسی باید بدانیم

این روزها دیگر آرزوی لبخند زیبا که گاهی برای بعضی ها که قبل از ارتودنسی دارای دندان های نامرتبی هستند دست نیافتنی نیست. علم ارتودنسی این مسئله را برای این افراد حل کرده است.حتی با پیدایش ارتودنسی نامرئی فرد دیگر با هربار حرف زدن و حندیدن نگران نمایان شدن سیم ها و براکت ها نیست.

یکی از نکاتی که در درمان ارتودنسی باید به آن توجه کنیم این است که ارتودنسی تنها برای زیبایی نیست و بیشتر به منظور برقراری رابطه مناسب بین دندان و فک می باشد. این درمان نه تنها به زیبایی فرد کمک می کند بلکه از پوسیدگی دندان های او نیز جلوگیری می کند. حتی انجام ارتودنسی می تواند به تلفظ بهتر کلمات و بهبود روابط اجتماعی افراد کمک شایانی نماید.

قطعا متخصص ارتودنسی می تواند به تشخیص اینکه فرد به ارتودنسی نیاز دارد یا نه کمک نماید. گاهی اوقات درمان های جایگزینی برای ارتودنسی وجود دارد که تنها یک متخصص می تواند آن ها را به بیمار پیشنهاد دهد. به طور مثال گاهی به دلایلی مانند سن بالا و گذشتن از سن رشد برای درمان نامرتبی دندان ها از لامینیت که یک پوشش استتار کننده برای دندان های نامرتب است برای دندان های قدامی استفاده نمود.

معمولا ارتودنسی به سه روش انجام می گیرد. یک روش، ارتودنسی لینگوال است که در آن براکت ها در پشت دندان های بیمار نصب می شود که به دلایلی مانند مزاحمت برای صبحبت کردن و نیز شکسته و یا کنده شدن چندان مورد استفاده قرار نمی گیرد. روش دیگر، استفاده از پلاک های شفاف بوده که در مشکلات بسیار اندک مورد استفاده قرار می گیرد و به مراجعه دو هفته یک بار به متخصص ارتودنسی دارد و هر بار باید نیاز به قالب گیری و ساخت پلاک جدید دارد. اما مناسب ترین روشی که می توان برای درمان مشکلات دندان به کار برد استفاده از براکت های شقاف که معمولا سرامیکی هستند می باشد. در این روش براکت ها روی دندان های بیمار نصب می شود که اغلب بدون رنگ بوده و دیده نمی شود. استحکام این روش معمولا زیاد بوده و برای سخن گفتن بیمار مشکلی به وجود نمی آورد.

قبل از ارتودنسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *