لمینت و فیسینگ دندان
مهر ۱۴, ۱۳۹۵
ارتودنسی
تکنیک CAD/CAM و استفاده از روکش موقت
مهر ۱۴, ۱۳۹۵

نحوه درمان لمینت(ونیر) و فیسینگ دندان

لمینت و فیسینگ

مطمئنا برای شما هم پیش آمده است که یک دندان نا فرم زیبایی لبخند شما را از بین ببرد. یا وجود دندان های پوسیده و لک اعتماد به نفس تان را از بین برده است. اما اصلا نگران نباشید شما می توانید با درمان لمینت و فیسینگ دندان های تان را در عرض مدت کوتاهی به شکل اول خود در بیاورید. اگر کنجکاو شده اید که چطور می توانید دندان های مرتبی داشته باشید، ادامه مقاله را از دست ندهید.

لمینت و فیسینگ

تفاوت درمان با لمینت و فیسینگ با روش ارتودنسی

در گذشته که دندان پزشکی در ایران پیشرفته نبود از روش های ارتودنسی ثابت و ارتودنسی متحرک برای درمان مشکلات فک و دندان و بهبود طرح لبخند استفاده می شد. به این صورت که با کمک تعدادی براکت و سیم ، دندان ها در جای خود ثابت می شدند و بعد از مدت 6 تا 22 ماه به تدریج جهت قرار گیری دندان ها ترمیم می شد. اما این مدت زمان و وجود یک شیء اضافه در دهان گاهی ملال آور بود. در سال های اخیر از روش های سریع تری برای ترمیم طرح لبخند استفاده می شود. این روش ها شامل روش لمینت و فیسینگ دندان هستند. در این روش دیگر از سیم و ارتودنسی استفاده نمی شود. بلکه با کمک موادی دندان ها مرتب و شکل درست به خود می گیرند.

تفاوت لمینت و فیسینگ دندان

لمینت و فیسینگ دندان هر دو جهت ترمیم دندان و طراحی لبخند زیبا و از بین بردن لک های روی دندان استفاده می شوند. ولی تفاوت هایی نیز با هم دارند.  در لمینت باید مقداری از دندان ها تراشیده شوند اما در کامپوزیت و فیسینگ دندان نیازی به این کار نیست. تفاوت دیگر لمینت و فیسینگ در ماده ای است که در آن استفاده می شود. در فیسینگ یک ماده ی ترمیمی به نام کامپوزیت بر روی دندان قرار می گیرد و توسط دندان پزشک شکل داده می شود و لک های دندان و نافرمی های آن را می پوشاند. اما در لمینت که معمولا شامل دو مرحله می شود یک لایه یا پوسته شبیه به دندان به دندان های شما چسبانده می شود و نافرمی های دندان را پوشش می دهد. در لمینت معمولا از ماده ی لمینت سرامیکی و لمینت کامپوزیتی استفاده می شود. که لمینت سرامیکی به دلیل مقاومت بیش تر نسبت به کامپوزیت هزینه ی بیش تری دارد. نحوه اضافه کردن لمینت به این صورت است که ابتدا دندان تراشیده می شود، سپس قالب گیری انجام شده و در نهایت قالب آماده به دندان چسبانده می شود. این ها تعدادی از تفاوت های لمینت و فیسینگ دندان بودند. بالطبع هزینه فیسینگ ارزان تر از لمینت است و ماندگاری لمینت بیش تر می باشد. اما این به این دلیل نیست که شما حتما باید از لمینت استفاده کنید. گاهی دندان های شما تنها نیاز به فیسینگ دارند. پس بهتر است با دندان پزشک معالج تان در این زمینه مشورت کنید.

 لمینت و فیسینگ

مزایای فیسینگ

لمینت و فیسینگ مزایای بسیاری دارند که باید البته در جای خود استفاده شوند. در فیسینگ اصلا نیازی به تراشیدن دندان نیست و بیش تر در نا فرمی های محدود و لک ها و فواصل زیاد بین دندان ها استفاده می شود. طول درمان تنها در یک جلسه قابل انجام است. و نیاز به قالب گیری در جلسات جداگانه و چند هفته ای نمی باشد. ویژگی دیگر آن هزینه پایین آن نسبت به لمینت است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *