ناهنجاری های ارتودنسی

انواع نا هنجاری های ارتودنسی معمولا در اثر دو عامل بوجود می آیند : 1- عدم توازن مکان دو فک 2- ناهنجاری های مرتبط با وضعیت خود دندان ها. ناهنجاری های ارتودنسی بر اثر توازن نداشتن دو فک بیشتر در اثر عوامل ارثی هستند و درمان سخت تر و طولانی تری نیازمندند. درمان این نوع ناهنجاری های ارتودنسی باید در سنین کمتر آغاز شود تا موثر باشد.

در این مقاله به بررسی انواع ناهنجاری های ارتودنسی می پردازیم.

انواع مشکلات ارتودنسی :

نامرتبی دندان ها
فاصله بین دندان ها
در هم فشرده بودن دندان ها
نا هنجاری اپن بایت open bite
اختلال اور بایت over bite
اختلال آندر بایت under bite
اختلال کراس بایت cross bite
اختلال کراس بایت cross bite
یکی یا چند تا از دندان های بالا در حالت نامناسبی روی دندان های پایین قرار می گیرند که این حالت هم در دندانهای جلو و هم دردندان های عقب احتمال به وقوع پیوستن دارد. پیشنهاد می کنیم در مراحل اولیه درمان شود تا از آسیب های احتمالی به فک و دندان ها جلوگیری شود.

در هم فشرده بودن دندان ها
دندان ها بیش از حد در هم فشرده شده اند و لبخند زدن را مشکل می کند .

ناهنجاری های ارتودنسی – در هم فشرده بودن دندان ها

نا هنجاری اپن بایت open bite
در هنگاه بستن دهان ، بین دندان های بالا و پایین فاصله هست . فاصله عمودی اپن بایت نام دارد که در شکل زیر مشاهده می نمایید. این اختلال بر اثر عاداتی مثل فشار زبان و یا عدم رشد متوازن دو فک ایجاد می شود. اختلال ارتودنسی اپن بایت را می توان با سیم کشی دندان ها یا در موارد حاد با جراحی فک به حالت نرمال درآورد . در عین زمان مراجعه به پزشک برای شروع درمان اهمیت حیاتی دارد.

ناهنجاری های ارتودنسی – نا هنجاری اپن بایت open bite

اختلال اور بایت over bite
دندان های فک بالا در هنگام بستن دهان کمی جلو تر از دندان های فک پایین هستند. این بیماری باید درمان شود زیرا می تواند باعث آسیب عمیق و ویژه ای به دندان های فک بالا و فرو رفتگی دندان های پایین در لثه بالا که منجر به آسیب به بافت لثه می شود و مشکلات فکی را نیز بوجود می آورد.

ناهنجاری های ارتودنسی – اختلال اور بایت over bite ناهنجاری های ارتودنسی – اختلال اور بایت over bite

اختلال آندر بایت under bite
دندان های فک بالا هنگام بسته شدن دهان عقب تر از دندان های پایین هستند. این معضل بیشتر به دلیل عدم رشد کافی فک بالا یا رشد بیش از حد فک پایین بوجود می آید. باعث مشکلات بلع و خوردن غذا ی مناسب می شود و مشکلات فک و جوئینت را بوجود می اورد.

ناهنجاری های ارتودنسی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *