انواع مختلف ناهنجاری های فک را بشناسیم

معضلات و ناهنجاری های فک می توانند ریشه در ژنتیک فرد وجود داشته و یا در زمان سنین رشد کودک اتفاق افتاده باشند، خوشبختانه این معضل در عصر حاضر قابل‌درمان بوده و علاوه بر از بین بردن درد در ناحیه فک به زیبایی صورت فرد نیز می افزاید. ناهنجاری های فک را به طور عمده به چند دسته تقسیم می کنند که عبارتند از: جلو بودن فک، انحراف فک، جا به جایی فک و مسائلی که در بالا (توی سایت اصلی) به آن ها اشاره شد.

ناهنجاری های فک و جلو بودن آن

از جمله ناهنجاری های فک میتوان به جلو بودن فک اشاره کرد؛ که به حالتی گفته می شود که در آن با دندان خرگوشی مواجه می شویم به این صورت که دندان های بالا جلو آمده و ظاهر نامناسبی به صورت می بخشد. از جمله دلایل جلو آمدن فک می تواند ریشه در دوران کودکی فرد داشته یا ژنتیکی و موروثی باشد. اگر کودک شما به میزان زیادی انگشت دست خود را می مکد و یا ساعات زیادی از پستانک استفاده می کند، احتمال جلو آمدن فک او بیشتر خواهد بود و در سن بزرگ‌سالی با مشکل مواجه خواهد شد.

 ناهنجاری های فک

انحراف ناهنجاری های فک

از دیگر ناهنجاری های فک می توان انحراف فک را نام برد که در آن، همان‌طور که در شکل نیز دیده می شود، خطی که از مرکز دندان جلویی فک بالا عبور می‌کند با خط مرکزی که از دندان های جلویی فک پایین عبور می کند روی هم قرار نمی گیرند. که این حالت می تواند همراه با درد در هنگام غذا خوردن، ایجاد صدا در ناحیه مفصل، احساس درد شدید در فک و یا بالا رفتن حساسیت نسبت به لمس گوش و اطراف آن باشد.

جا به جایی ناهنجاری فک

جا به جایی فک حالتی است که در آن لثه ها به‌صورت اریب و زاویه دار از لثه ها خارج می شوند و خارج از محل اصلی رشد می کنند. به صورت طبیعی دندان های جلویی باید به میزان خیلی اندکی دندان های پایینی را پوشش دهند که ناهنجاری های فکی- دندانی را بر اساس میزان روی هم قرار گرفتن دندان ها در 3 کلاس طبقه بندی می کنند.
کلاس 1
مربوط به حالتی است که دندان های آسیای فک بالا و فک پایین به خوبی روی هم قرار نمی گیرند و فاصله بین دندان ها یا خیلی کم و یا خیلی زیاد است. در این حالت که به علت جلو بودن فک است به صورت چرخش دندان ها و یا هم پوشانی دندان ها خود را نشان می دهند.
کلاس 2
در کلاس 2 مشکلات کلاس 1 را نخواهیم داشت بلکه در این حالت دندان های آسیای بر روی هم قرار می گیرند اما در این مرحله که ناشی از عقب بودن فک است جهت دندان ها به گونه ای است که چانه را به عقب می کشد.
کلاس 3
در حالتی که دندان های آسیای پایین جلوتر از دندان ها آسیای فک بالا قرار بگیرند که منجر به پیش آمدگی دندان های جلو و پیشین شوند کلاس 3 گفته می شود.
تصویر 3
درمان این نوع ناهنجاری ها تنها تا سنین رشد میسر است و در سنین بالاتر ممکن است با جراحی های سخت و درمان های طولانی تری نتیجه بخش باشد. در نتیجه در سنین کودکی و نوجوانی فرزندانتان، برای درمان این ناهنجاری‌ها اقدام کنید.

نقش ناهنجاری های فک

انواع ناهنجاری های فک

انواع نا هنجاری های فک معمولا در اثر دو عامل بوجود می آیند: 1- عدم توازن مکان دو فک 2- ناهنجاری های مرتبط با وضعیت خود دندان ها. ناهنجاری های ارتودنسی بر اثر توازن نداشتن دو فک بیشتر در اثر عوامل ارثی هستند و درمان سخت تر و طولانی تری نیازمندند. درمان این نوع ناهنجاری های ارتودنسی باید در سنین کمتر آغاز شود تا موثر باشد.

انواع مشکلات ارتودنسی و ناهنجاری های فک:

نامرتبی دندان ها
فاصله بین دندان ها
در هم فشرده بودن دندان ها
نا هنجاری اپن بایت open bite
اختلال اور بایت over bite
اختلال آندر بایت under bite
اختلال کراس بایت cross bite
اختلال کراس بایت cross bite
یکی یا چند تا از دندان های بالا در حالت نامناسبی روی دندان های پایین قرار می گیرند که این حالت هم در دندانهای جلو و هم دردندان های عقب احتمال به وقوع پیوستن دارد. پیشنهاد می کنیم در مراحل اولیه درمان شود تا از آسیب های احتمالی به فک و دندان ها جلوگیری شود.

در هم فشرده بودن دندان ها
دندان ها بیش از حد در هم فشرده شده اند و لبخند زدن را مشکل می کند.

ناهنجاری های فک – در هم فشرده بودن دندان ها

ناهنجاری اپن بایت open bite
در هنگاه بستن دهان، بین دندان های بالا و پایین فاصله هست. فاصله عمودی اپن بایت نام دارد که در شکل زیر مشاهده می نمایید. این اختلال بر اثر عاداتی مثل فشار زبان و یا عدم رشد متوازن دو فک ایجاد می شود. اختلال ارتودنسی اپن بایت را می توان با سیم کشی دندان ها یا در موارد حاد با جراحی فک به حالت نرمال درآورد. در عین حال زمان مراجعه به متخصص ارتودنسی برای شروع درمان اهمیت حیاتی دارد.

ناهنجاری های فک – نا هنجاری اپن بایت open bite

اختلال اور بایت over bite
دندان های فک بالا در هنگام بستن دهان کمی جلو تر از دندان های فک پایین هستند. این بیماری باید درمان شود زیرا می تواند باعث آسیب عمیق و ویژه ای به دندان های فک بالا و فرو رفتگی دندان های پایین در لثه بالا که منجر به آسیب به بافت لثه می شود و مشکلات فکی را نیز بوجود می آورد.

ناهنجاری های فک – اختلال اور بایت over bite ناهنجاری های ارتودنسی – اختلال اور بایت over bite

اختلال آندر بایت under bite
دندان های فک بالا هنگام بسته شدن دهان عقب تر از دندان های پایین هستند. این معضل بیشتر به دلیل عدم رشد کافی فک بالا یا رشد بیش از حد فک پایین بوجود می آید. باعث مشکلات بلع و خوردن غذای مناسب می شود و مشکلات فک و جوئینت را بوجود می اورد.

ناهنجاری های فک و ارتودنسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *