روکش دندان
تفاوت بین روکش عادی و روکش ونیر
مهر ۱۴, ۱۳۹۵
آدامس ها و دندانپزشکی پیشگیری
مهر ۱۴, ۱۳۹۵

نانوذرات دارای خاصیت ضدپوسیدگی

ارتودنسی

ارتودنسی به طور کلی، یکی از زیر شاخه های رشته دندان پزشکی محسوب می شود که هدفش ایجاد تناسب، نظم و زیبایی در قرار گرفتن دندان ها و تلاش در جهت بهبود عملکرد دندان است. در این روش ناهنجاری های دهانی و دندانی چون اوربایت (جلو بودن ناهنجار دندان ها) آندربایت (عقب بودن ناهنجار دندان ها)، کراس بایت، کجی دندان، شلوغی دندان، از جمله مورادی است که یک ارتودنتیست، تلاش می کند آن را اصلاح و درمان کند.

ارتودنسی

متخصص ارتودنسی

تخصص ارتودنسی به عنوان یکی از زیر شاخه های دندان پزشکی، در دانشگاه ها و مراکز علمی و درمانی آموزش داده می شود. به این صورت که یک دانشجوی دندان پزشکی عمومی، پس از گذشت 6 سال تحصیل در رشته تخصصی دندان پزشکی موفق به اخذ مدرک در رشته دکترای عمومی دندان پزشکی می شود و سپس می تواند در آزمون پذیرش دستیار تخصصی دندان پزشکی شرکت کند و به این ترتیب در یک رشته تخصصی دندان پزشکی مانند ارتودنسی تحصیل کند. طول دوران تحصیل تخصص ، نزدیک به 3 سال است. در کشور های مختلف جهان، طول دوران تحصیل تخصص ارتودنسی متفاوت است و می تواند کمتر یا بیشتر باشد.

ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی نامرئی، ژله ها یا اینویزیلاین، یکی از راهکار های مدرن درمان ناهنجاری های دهانی است که امروزه محبوبیت زیادی میان متقضیان درمان ارتودنسی پیدا کرده است. در این روش درمانی بر خلاف ارتودنسی سنتی، نیازی به براکت و یا سیم نیست که منجر به زشتی دهان و دندان ها شود، بلکه در این روش درمانی، ارتودنتیست از پلاک های شفاف و نامرئی برای درمان استفاده می کند.

ارتودنسی

این روش هم برای کودکان مناسب است که استفاده از سیم و براکت موجب ایجاد زخم در دهان آنها می شود و هم برای بزرگ سالانی مناسب است که به دلیل صورت نا زیبا براکت و سیم، از انجام ارتودنس منصرف می شوند.

برای ساخت پلاک های نامرئی از کامپیوتر و تصویر برداری سه بعدی در لابراتوار های مخصوص استفاده می شود. معمولا در طول درمان  که بین 9 تا 18 ماه متغیر است، از پلاک های ژله ای متفاوت استفاده می کنند. به طوری که تعداد پلاک های نامرئی حداقل 18 نوع متفاوت و حداکثر 30 نوع است. استفاده از این روش به دلیل ویژگی های منحصر به فرد زیر از مناسب ترین روش های پیشنهادی پزشکان است:

  1. بیمار در زمان درمان احساس درد و ناراحتی نمی کند.
  2. در این روش درمانی، نیازی به استفاده از سیم و براکت نیست
  3. در روش ذکر شده زیبایی دندان ها حین درمان حفظ می شود.
  4. نظافت دندان ها در این روش  به راحتی میسر می گردد.

در پایان این نکته مهم را باید متذکر شد که روش ارتودنسی نامرئی برای بیمارانی که دچار ناهنجاری های گسترده دهان و دندان و فک هستند، روش مناسبی نیست و این افراد نیازمند استفاده از روش های جدید تری هستند.

ارتودنسی متحرک

ارتودنس متحرک یا پلاک متحرک که در برابر پلاک ثابت قرار می گیرد، روشی درمانی برای اصلاح نظم دندان ها است که به وسیله پلاک متحرک صورت می گیرد. قرار گیری این پلاک بر روی دندان ها به طور ثابت نیست و بیمار می تواند خود به راحتی آن را جابه جا کند. پلاک متحرک از یک صفحه پلاستیکی به اضافه تعدادی سیم محکم تشکیل شده است که بیمار در ساعاتی از شبانه روز بنابر صلاح دید ارتودنتیست می تواند از ان استفاده کند.

این روش معمولا در درمان ناهنجاری های سطحی دندان ها و نیز تثبیت نظم در دندان هایی که پیشتر توسط پلاک ثابت اصلاح شده اند، کاربرد دارد. زمان استفاده از پلاک متحرک بنا بر دستور دندان پزشک می تواند متفاوت باشد و در بیشترین حالت دندان پزشک اجازه می دهد بیمار تنها برای خوردن و مسواک زدن، پلاک را از دهان خود خارج کند. در مراحل پایانی درمان نیز ممکن است پزشک تجویز کند که بیمار تنها چند ساعت در شبانه روز از پلاک متحرک استفاده کند.

ارتودنسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *