طرح لبخند

طرح لبخند به کمک درمان های زیبایی مانند لمینت دندان، بلیچینگ، روکش و … به وجود می آید که باعث زیباتر شدن صورت می شود.

طراحی لبخند

بدون شک یکی از عوامل بسیار مهمی که روی زیبایی صورت تآثیر به سزایی دارد، داشتن لبخندی زیبا می باشد. زیبایی لبخند از هماهنگی و هارمونی بین اجزای صورت و فرم دندان ها به دست می آید. برای اینکه بین اجزای صورت هماهنگی ایجاد شود ممکن است لازم باشد روی فرم لثه، اندازه دندان، فاصله بین دندان ها و برجسته سازی دندان ها کار شود تا لبخندی زیبا حاصل شود.

یکی از سیستم های جدید برای طراحی لبخند سيستم DSD یا طراحی دیجیتال لبخند نام دارد. این سيستم کاملاً منحصر به فرد است و به کمک آن نخستین بار طراحی لبخند بيمار به صورت ديجيتالی و توسط کامپيوتر نشان داده می شود. لذا قبل از اینکه عملیات دندانپزشکی شروع شود، نتیجه درمان به بیمار نشان داده خواهد شد. این سیستم واقعی و طبیعی طراحی شده تا مراجعه کنندگان بتوانند فرم صورت خود را پس از عملیات دندانپزشکی ببینند.

طرح لبخند

درمان زیبایی صورت به کمک طرح لبخند

دندان پزشک زیبایی لازم است روابط بین اجزای صورت و دهان و دندان را بشناسد. طرح لبخند به وسیله مجموعه ای ، از راه حل های درمان زیبایی است تا سبب به وجود آمدن لبخندی زیبا شود. درمان های زیبایی که برای طرح لبخند به کار می روند شامل لمینت دندان، بلیچینگ، کامپوزیت ونیر، روکش های تمام سرامیک و … هستند. به وسیله ی این درمان ها رنگ، فرم و موقعیت دندان و کلیه موارد مربوط به آن اصلاح می شود تا فرد بیمار دارای لبخندی زیبا و جذاب باشد که چهره او را زیبا و خواستنی جلوه دهد.

یکی از ویژگی های مهم در درمان اصلاح لبخند این است که این درمان فقط برای درمان اشخاصی که دارای دندان خراب، نامرتب، شکسته و بد رنگ هستند به کار نمی رود. افرادی که دندان های سالم دارند، برای زیباتر شدن و سفید شدن دندان های خود به اصلاح لبخند زیبا می پردارند که باعث به وجود آمدن تأثیر چشمگیر در چهره آن ها خواهد شد.

طرح لبخند

اصول لازم برای طراحی لبخند

نکته اول برای طرح لبخند زیبا این است که خطی که روی لبه دندان های قدامی فک بالا است هنگام لبخند زدن باید موازی لبه پایینی باشد.

از اصول دیگر در طراحی لبخند این است که خط لب بالا هنگام لبخند زدن از محلی که لبه لثه به دندان ها را متصل می کند، عبور کند.برای ایجاد لبخند زیبا لازم است عمق فضایی که بین دندان ها است، در لبه برنده دندان ها طبق یک نسبت خاص باشد.

برای ایجاد حالت نرمال در طرح لبخند لازم است، لبه دندان های قدامی فک بالا حدود 1 تا 1/5 میلی متر جلوتر  و در سطح پایین تر نسبت به لبه دندانهای فک پایین قرار گیرند. از دیگر اصول در ایجاد طرح لبخند این است که مقداری که در لبه برنده دندان های قدامی فک بالا دیده می شود، هنگام استراحت لب باید حدود 3-2 میلیمتر باشد.

انواع طرح های لبخند

هنگام مراجعه به مراکز دندانپزشکی متناسب با درخواست فرد و فرم صورت او می توان از طرح لبخند متفاوت برای او به کار برد. در زیر به معرفی انواع طرح لبخند می پردازیم:

طرح لبخند عاقلانه: در این مدل لبه دندان های قدامی روی یک خط مستقیم قرار خواهند گرفت. این نوع از لبخند را می توان نشان دهنده ی هوش و بلوغ دانست. علت اینکه از این مدل که دندان ها روی خط مستقیم قرار گیرند، به عنوان طرح لبخند عاقلانه یاد می شود این است که دندان ها در سنین پایین یک اندازه نیستند. اما هنگامی که سن بالاتر رود لبه دندان ها ساییده شده و به صورت یک دست و یک اندازه می شوند و این نماد بزرگی و بلوغ خواهد بود.

طرح لبخند

طرح لبخند جوانی و اسپرت

لبخند جوانی: در این مدل دو دندانی که در جلو هستند، به صورت مشخص بلندتر از دندان های کناری می باشند. این مدل از طرح لبخند را نشانه جوانی و جسارت می دانند. همچنین این مدل را با نام گرمی و صمیمیت نیز می شناسند. برای افرادی که دارای لب های برجسته هستند این مدل از طرح لبخند زیباتر خواهد بود.

لبخند اسپرت: طرح لبخند اسپرت را می توان بین دو نوع از طرح لبخند جوانی و طرح لبخند عاقلانه دانست و دندان های جلویی بلندتر هستند. این لبخند را می توان نشان دهنده غیر جدی و غیر رسمی بودن دانست.

عوامل تأثیر گذار در انتخاب طرح برای لبخند شامل شکل صورت، انتظارات شخصی و سن و جنس می باشد.