سفید کردن دندان‌ها
لبخندی بی‌نقص با سفید کردن دندان‌ها
دی ۱۰, ۱۳۹۶
دندان‌های سفید و براق نشانه سلامت دهان و دندان نیست!
دی ۲۴, ۱۳۹۶

روش‌های درمان برای ردیف کردن دندان‌ها کدامند؟

دکتر شادالویی

داشتن دندان‌هایی مرتب و زیبا تاثیر بسیار زیادی در افزایش اعتماد به‌نفس دارد و علم دندانپزشکی در عصر حاضر، راه‌های مختلفی برای ردیف کردن دندان‌ها پیش روی شما قرار می‌دهد. روش‌هایی که هر کدام برای یک موقعیت و مشکل خاص مناسب است و هر روش نیز ممکن به شکل‌های مختلفی انجام شود. برای آشنایی با انواع روش‌های درمانی ردیف کردن دندان‌ ها با ما همراه باشید.

ارتودنسی به چه معناست؟

افراد مختلف در سنین مختلف ممکن است دچار مشکل نامرتب بودن دندان‌ها باشند. دلیل این امر هم ممکن است فاصله زیاد دندان‌ها، موجود نبودن فضای کافی، آسیب‌دیدگی و شکستگی یا عوامل دیگری باشد. در این صورت، فرد باید با مراجعه به متخصص ارتودنسی نسبت به معاینه و انتخاب روش درست اقدام کند. در این مجال به بررسی انواع روش‌های ارتودنسی می‌پردازیم که در واقع به‌صورت کلی، درمان دندان‌های نامرتب است. با مطالعه این مقاله، می‌توانید پیش از مراجعه به متخصص ارتودنسی، پیش‌زمینه مناسبی داشته باشید. اما مهم‌ترین نکته این است که یک متخصص ارتودنسی متبحر (و نه دندانپزشک معمولی) مناسب‌ترین روش برای شخص شما را انتخاب و با ظرافت و مهارت کافی آن را اجرا کند؛ در غیر این صورت ممکن است درمان نامناسب، خود باعث به‌وجود آمدن ناهنجاری‌های جدید شود که جبران آن نیز ممکن است هزینه و زمان زیادی نیاز داشته باشد.

کاربرد ارتودنسی ثابت چیست؟

همان‌طور که از اسم این روش بر می‌آید، در این روش مرتب کردن دندان‌ ها، ادوات ارتودنسی در دهان فرد تحت درمان فیکس می‌شود و فرد نمی‌تواند هر هنگام که خواست ادوات را از دهان خارج کند. این ادوات از سیم و براکت تشکیل شده و می‌تواند از جنس سرامیک یا فلز باشد. در این روش ابزار ارتودنسی در دهان فرد به‌راحتی توسط افراد دیگر دیده می‌شود و به همین دلیل، حتی براکت‌های رنگی و فانتزی نیز در دسترس است. نکته مهم این است که فرد تحت درمان باید در زمان‌های مشخص‌شده برای چک کردن و درست پیش رفتن روند به متخصص خود مراجعه کند.

ارتدونسی ثابت

ارتودنسی ثابت مناسب افرادی است که اهمیتی به نمایان بودن ادوات ارتودنسی نمی‌دهند، بهداشت دهان و دندان خود را دقیق و مرتب رعایت می‌کنند و پایبند به مراجعه مرتب به دندان‌پزشک هستند. از مزایای این روش می‌توان به نبود صفحه پلاستیکی اضافه در محدوده سقف دهان اشاره کرد و این‌که فرد تحت درمان به‌طور کلی راحت‌تر با ادوات خارجی ارتودنسی سازگار می‌شود.

 

کاربرد ارتودنسی متحرک

این روش عموما مناسب افراد ۱۱ تا ۱۴ ساله است و تفاوت آن با روش قبلی این است که فرد تحت درمان می‌توان هر گاه که خواست ادوات ارتودنسی را از دهان خود خارج کند. اما بسیار مهم است که برای اثربخشی مناسب و ردیف شدن دندان‌ها در موعد مشخص، فرد باید دقیقا به توصیه‌های متخصص عمل کند.

ارتودنسی متحرک

کاربرد ارتودنسی نامرئی

همان‌طور که از نام این روش پیداست، در ارتودنسی نامرئی، ادوات چندان نمایان نیستند و افراد دیگر به‌‎راحتی نمی‌توانند وجود آن‌ها را تشخیص دهند. برای انجام این روش یک قالب دقیق از دندان‌های فرد گرفته می‌شود و یک وسیله خاص او ساخته می‌شود و روی دندان‌ها قرار می‌گیرد. اگرچه به دلیل پنهان بودن ادوات، ارتودنسی نامرئی طرفداران زیادی دارد، اما باید با مشاوره با متخصص حاذق، مطمئن شوید که آیا این روش مناسب شما است یا نه.

ارتودنسی نامرئی

کاربرد ارتودنسی دیمون

ادوات ارتودنسی دیمون (Damon) مثل روش سنتی ارتودنسی ثابت است با این تفاوت که با گذشت زمان و تغییر تدریجی ترتیب دندان‌ها، ادوات ارتودنسی نیز به‌تدریج تغییر موقعیت می‌دهند و به این ترتیب، دیگر نیازی به مراجعه مرتب فرد به متخصص نیست. این روش برای افرادی مناسب است که اهمیتی به نمایان بودن براکت‌ّها نمی‌دهند و همچنین وقت زیادی برای مراجعه مرتب به متخصص ندارند.

ارتودنسی دیمون

کاربرد ارتودنسی فانکشنال

در مواقعی که که فرد به علت ناهماهنگی فک فوقانی دندان‌های فوقانی جلوتر از دندان‌های تحتانی قرار می‌گیرند، ممکن است روش ارتودنسی فانکشنال برای مرتب کرد دندان مناسب باشد. در این روش هم از ادوات ثابت یا متحرک استفاده می‌شود و جزو روش‌هایی به‌حساب می‌آید که ادوات ارتودنسی در آن پنهان نیستند.

ارتودنسی فانکشنال

کاربرد ارتودنسی لینگوال

در ارتودنسی لینگوال از همان براکت‌های سنتی استفاده می‌شود، اما ادوات ارتودنسی در پشت دندان‌ها و سمت زبان ثابت می‌شوند. از آنجا که لینگوا در زبان لاتین به معنای زبان است، این روش نیز به ارتودنسی لینگوال معروف شده‌است. مزیت این روش در ردیف کردن ، همین پنهان بودن آن است، اما در عوض پیاده‌سازی آن بسیار دشوار است و کار هر متخصصی نیست. زمانی که برای طی این روش درمانی هم نیاز است طولانی‌تر است. اگر تمایل دارید که ادوات ارتودنسی از دید افراد دیگر مخفی باشد، ممکن است این روش برای شما مناسب باشد.

ارتودنسی لینگوال

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *