اصلاح طرح لبخند با استفاده از کامپوزیت دندانی
مهر ۲۵, ۱۳۹۶
پلاک متحرک پیچ‌دار
آبان ۱۱, ۱۳۹۶

رنگ براکت دندان

انواع بریس‌های دندانی در ارتودنسی ثابت

بریس دندانی چیست؟

بریس دندانی یکی از بهترین راهکارها برای اصلاح ناهنجاری‌های فک و دندان و ردیف کردن دندان‌ ها به‌شمار می‌رود. در ارتودنسی ثابت از بریس دندانی برای اصلاح فرم دندان‌ها استفاده می‌شود و این ابزار درمانی از دو بخش تشکیل شده: براکت و سیم. براکت همان قطعه‌های کوچکی است که روی هر دندان چسبانده می‌شود تا سیم را در موقعیت مناسب نگه دارد. براکت‌ها انواع مختلفی با جنسیت‌های مختلف دارند که مرسوم‌ترین نوع آن‌ها روی دندان به‌چشم می‌خورد که رنگ‌های مختلفی دارد.

 

انواع براکت در ارتودنسی ثابت

همان‌طور که گفته شد، وظیفه براکت نگه داشتن سیم ارتودنسی ثابت در موقعیت مناسب است تا اثربخشی درمان در حد مطلوبی باشد. براکت ممکن است از فلز، پلاستیک یا سرامیک ساخته شود. همچنین، براکت‌های Lingual از نوع مخفی هستند که در پشت دندان پنهان می‌شوند. اما براکت‌های معمول که بیشتر مواقع مورد استفاده قرار می‌گیرند روی دندان نصب می‌شوند و ممکن است از جنس فلز (طلا، استیل ضدزنگ، تیتانیوم، کامپوزیت، کبالت یا کروم)، سرامیک و پلاستیک ساخته شوند که هر کدام از این جنسیت‌ها کاربرد و ظاهر متفاوتی دارند.

 

 

 

براکت فلزی

پرکاربردترین نوع براکت در ارتودنسی ثابت براکت فلزی است. در صورت استفاده از جنسیت‌های معمول، این روش کم‌هزینه‌ترین روش است، اما می‌توان از فلزهای خاصی مانند طلا یا تیتانیوم هم استفاده کرد. این براکت‌ها قابلیت بازیافت دارند و در برابر فشار نیز بسیار مقاوم هستند و به همین دلیل هم در مواردی که به اصلاح زیادی نیاز است، از این روش استفاده می‌شود. همچنین می‌توان در این نوع ارتودنسی از کش‌های رنگی با رنگ‌های متنوع استفاده کرد. رنگ این براکت عموما نقره‌ای یا طلایی است.

 

ارتودنسی ثابت

 

براکت سرامیکی

کسانی دوست دارند براکت ارتودنسی ثابت کمتر به چشم دیگران بیاید، معمولا از این نوع براکت استفاده می‌کنند. سرامیک جنسیتی بی‌رنگ است و به همین دلیل کمتر به چشم می‌آید. این براکت‌ها پایداری بالایی دارند و در برابر فشار هم مقاومتی قابل قبول دارند. اما یکی از مشکلات این براکت‌ها، امکان شکستن آن‌هاست که در این صورت باید به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید و بخش شکسته‌شده را تعویض کنید. لازم به‌ذکر است که این براکت، نسبت به انواع فلزی قیمت بالاتری دارد. پس اگر خواهان بریس دندانی‌ای هستید که کمتر به چشم بیاید، از براکت‌های شفاف سرامیکی در ارتودنسی ثابت استفاده کنید.

 

 

براکت پلاستیکی

براکت‌های پلاستیکی هم برای مواقعی مورد استفاده قرار می‌گیرد که تمایلی به استفاده از فلز نداشته باشید و در دو حالت کاربرد دارد: یا زمانی که تمایل داشته باشید بریس کمتر به چشم بیاید یا زمانی که بخواهید از بریس به‌عنوان تزیین با رنگ‌های متنوع استفاده کنید. لازم به ذکر است که در طول دوره درمان باید عادت‌هایی مثل استفاده از دخانیات و قهوه را کنار بگذارید تا بریس‌ها دچار تغییر رنگ و مشکلات دیگر نشوند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *