دکتر شادالویی
روش‌های درمان برای ردیف کردن دندان‌ها کدامند؟
دی ۲۰, ۱۳۹۶

علم دندانپزشکی هر روز بیشتر از گذشته رشد میکند و رشد همه روزه علم دندانپزشکی موجب شده که راههای بیشتری برای زیبایی دهان و دندان ایجاد شود. از انواع لمینت ها و روشهای ترمیمی تا طرح لبخند. در این مقاله توضیح مختصری در زمینه طرح لبخند و ارتودنسی نامرئی توضیح خواهیم داد.

اصلاح طرح لبخند چیست؟

همانطور که میدانید، دندان‌ها یکی از مهمترین اعضای چهرۀ انسانها می باشند. دندانهای کج و نامنظم یا دندانهای زرد و پوسیده به شدت بر زیبایی افراد تاثیر منفی دارد؛ بنابراین نباید نسبت به زیبایی دندانها بی توجه بود. لازم است که دندانها به طور مداوم توسط دندانپزشکی ماهر معاینه شوند و جلوی آسیب دیدن دندان ها گرفته شود. با این وجود حتی اگر شما به طور مرتب به دندانپزشکی حرفه ای مراجعه کنید باز هم امکان خراب شدن دندانهایتان وجود دارد. به عنوان مثال با رشد دندانهای عقل، احتمال بهم ریختن ترتیب و نظم دندانها وجود دارد یا ممکن است که دندانها در جای نادرستی رشد کنند و از لثه ها بیرون میزنند.

شما میتوانید به کمک علم دندانپزشکی، دندانها را ترمیم کنید و آنها را زیبا سازی کنید. با جراحی کردن لثه ها دندانهایی که در جای نامناسب رشد کرده اند را کشیده یا آنها را به کمک ارتودنسی به جای اصلی آن برمیگردانیم. از دیگر مواردی که در اصلاح طرح لبخند صورت میگیرد جایگزین کردن دندانهای شکسته و کشیده شده، ترمیم دندانهای شکسته و روکش کردن دندانها می باشد.

دندانپزشکی

هماهنگی خطوط لثه‌ای

خطوط لثه باید با هم قرینه و هماهنگ باشند. اگر لثه بیش از اندازه به چشم بیاید یا لثه متناسب نباشد، زیبایی لبخند از بین میرود. به هم ریختگی یا نامرتبی دندان‌ها نیز نقش مهمی در زیبایی دارد.

از بین رفتن فواصل بین دندانی

بروز این مسئله دلایل مختلفی دارد. از علل ارثی و مادرزادی گرفته تا کوچک بودن دندان‌ها نسبت به فک یا جای خالی برخی دندان‌ها به علت کشیدن‌، وجود دندان‌های اضافی، فرنوم‌ها یا چسبندگی‌های لثه‌ای و در نهایت بیماری‌های لثه. به هرحال این فواصل بخصوص اگر در دندان‌های قُدامی دیده شوند به لبخند فرد ظاهر نامطلوبی می‌دهند که باید بر اساس هزینه ارتودنسی و با توجه به میزان باز شدن فواصل دندانی در فرآیند اصلاح طرح لبخند مورد رسیدگی و درمان قرار گیرد.

اصلاح طرح لبخند با کامپوزیت چیست؟

کامپوزیت یک ماده سفید رنگ است که در دندانپزشکی بسیار موثر است. از کامپوزیت ها برای اصلاح دندانهای قدامی استفاده میشود و رنگ سفید آن در زیبایی دندانپزشکی و دوام و استحکام آن موثر است. البته کامپوزیت دوام آمالگام را ندارد اما بیشتر از آن در ترمیم موثر است. از کامپوزیت ها در اصلاح دندانهای پوسیده و ترک برداشته یا لب پر شده استفاده میکنند.

استفاده از روکش های کامپوزیتی

یکی از شایع ترین روشهای اصلاح طرح لبخند، استفاده از روکش های کامپوزیتی است. این روکش ها صاف و درخشنده بوده و از آنها میتوان برای اصلاح ظاهر دندانهای تیره و آسیب دیده کمک گرفت. همچنین فاصله میان برخی از دندانها نیز به کمک این روش قابل حل است و نیازی به استفاده از ارتودنسی نامرئی ندارد.

با این روش افراد به سادگی دندانهای خود را پوشش میدهند و دندانهایی مرتب و سفید خواهند داشت. این شیوه به خصوص در میان افراد مشهور و بازیگران طرفداران زیادی دارد.

دندانپزشکی

ارتودنسی نامرئی

یکی از مواردی که امروزه در دندانپزشکی کاربرد بسیاری دارد استفاده از ارتودنسی نامرئی یا اینویزیلاین است. در این روش متخصص ارتودنسی از پلاکهای پلاستیکی ارتودنسی نامرئی برای اصلاح دندانهای نامرتب کمک میگیرد. البته در گذشته ارتودنسی به شیوه امروزی نبود. در آن زمان از ترکیبی از سیم ها و قالب ها برای اصلاح دندانها استفاده میشد که منظره ناخوشایندی داشت که استفاده از آن را برای مصرف کننده سخت میکرد اما ارتودنسی نامرئی این مشکل را ندارد و امروزه میتوانید با مراجعه به دندانپزشکی متخصص و حرفه ای دندانهای نامنظم خود را اصلاح کنید بدون اینکه نگران ظاهر ارتودنسی باشید. چرا که پلاکهای ارتودنسی نامرئی، بی رنگ و شفاف هستند و چهره شما را به هم نخواهند ریخت.

دندانپزشکی

ویژگی های ارتودنسی نامرئی

امروزه کمتر دندانپزشکی از پلاکهای سیمی ارتودنسی استفاده میکند. بیشتر دندانپزشکان با کمک روش ارتودنسی نامرئی بدون درد و به سادگی دندانها را ترمیم میکنند.

از دیگر ویژگیهای این نوع ارتودنسی این است که ارتودنسی نامرئی متحرک است. برخلاف ارتودنسی سیمی قدیمی، در ارتودنسی نامرئی شما میتوانید هر زمان که اراده کنید و بدون درد، پلاک ارتودنسی را از دهان خارج کنید و مثلا غذا بخورید یا آن را تمیز کنید و دوباره به دهانتان بازگردانید. در شیوه قدیمی ارتودنسی این مسئله امکان پذیر نبود و تنها پزشک میتوانست سیمها را تنظیم یا آنها را از دهان خارج کند.

پلاکهای ارتودنسی نامرئی در آزمایشگاه و به شیوه کامپیوتری و اختصاصی برای هر فرد ساخته میشود و در ساخت آن شرایط ویژه هر فرد در نظر گرفته میشود.

اگر شما نیز با مشکل دندانهای نامرتب و بهم ریخته روبرو هستید، کافی است به یک متخصص ارتودنسی مراجعه کنید. پس از عکس برداری از صورت و ساختار فک در صورتی که امکان اصلاح برای دندان شما وجود داشته باشد میتوانید از ارتودنسی نامرئی استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *