آدامس ها و دندانپزشکی پیشگیری
مهر ۱۴, ۱۳۹۵
اصلاح طرح لبخند
به چه هدفی از ایمپلنت استفاده میکنیم؟
مهر ۱۵, ۱۳۹۵

دندانپزشکی دیجیتال چیست؟

دندانپزشکی دیجیتال

دندانپزشکی دیجیتال چیست

دندانپزشکی دیجیتال (Digital Dentistry) استفاده از کامپیوتر و ابزارهای الکترونیکی، مکانیکی در ساخت روکش ها و رستوریشن ها و طراحی ایمپلنت ها در دندانپزشکی است. در این روش خیلی از مراحلی که قبلا دستی صورت می گرفت کامپیوتری انجام می شود.

از نمونه های کاربرد دندانپزشکی دیجیتال در مطب ها و کلینیک ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • CAD/CAM و تصویربرداری از داخل دهان
  • تشخیص پوسیدگی
  • ساخت و طراحی ایمپلنت های دندان
  • رادیوگرافی دیجیتال داخل و خارج دهانی
  • جراحی ایمپلنت
  • لیزر
  • آنالیز و تشخیص در TMJ و اکلوژن
  • مدیریت سوابق بیمار و آموزش دیجیتال بیمار
  • تطبیق رنگ پروتزها
  • تشخیص سوراخ شدن دندان ها یا سرطان دهان

طراحی لبخند

لبخند مهمترین مشخصه صورت هر فرد در برخورد اول است. و دندان ها عامل مهمی در شکل گیری ذهنیت دیگران از شما و لبخندتان هستند. لبخند دلنشین روابط شما را ساده تر می کند و اعتماد به نفستان را بهبود می بخشد. دندان ها از نظر فرم، اندازه، رنگ و… باید یک هارمونی و هماهنگی خاصی را به وجود بیاورند تا لبخندی زیبا و جذاب را به فرد هدیه کنند. ممکن است هر شخصی به هر دلیلی دارای ناهنجاری های فک و لثه یا اِشکال در فرم دندان هایش باشد که اکثر این موارد اصلاح پذیر است.

طراحی لبخند شامل مجموعه ای از درمان هاست که هدف نهایی اش زیباتر کردن طرح لبخند شما است. از این درمان ها می توان به ارتودنسی، لمینت، روکش، کامپوزیت، تزریق بوتاکس، بلیچینگ و جراحی ناهنجاری فک اشاره کرد. البته تمام این موارد برای یک فرد انجام نمی گیرد. بلکه متخصص ارتودنسی شما با توجه به نوع مشکل یک یا چند درمان را به شما پیشنهاد می کند.

از درمان هایی که برای اصلاح طرح لبخند انجام می گیرد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

رنگ دندان: با افزایش عمر، دندان شما بد رنگ و لکه دار می شود و برای اینکه لبخند جذابی داشته باشید متخصص متناسب با رنگ پوست شما رنگ دندانتان را روشن تر می کند.

مرتب کردن دندان ها: دندان های روی هم رفته و با فاصله و چرخیده در خلاف جهت معمول را با ارتودنسی و لمینت  می توان درست کرد. اگر یک یا چند تا از دندان هایتان را از دست داده اید با ایمپلنت می شود دندانی جایگزین برای شما قرار داد.

برای ناهنجاری هایی مثل ترک، تراش و فاصله بین دندانی می توان از روکش دندان استفاده کرد.

دندانپزشکی دیجیتال

 طراحی لبخند در دندانپزشکی دیجیتال

Digital Smile Design  یا طراحی لبخند دیجیتال یکی از کاربردهای تکنولوژی در دندانپزشکی دیجیتال می باشد. در این روش با اندازه گیری طرح لبخند و تنظیم پارامترهای مختلف، طراحی لبخند توسط کامپیوتر صورت گرفته و به شما نشان داده می شود. جی پی اس پیشرفته به کار رفته در این روش با آنالیز زیبایی صورت و دندان عکس دیجیتالی از بعد از اصلاح طرح لبخند را به شما نشان می دهد. با کمک این نرم افزار تغییراتی در اندازه، فرم، ارتفاع و تناسب دندان های شما صورت می گیرد.

مزایای دندانپزشکی دیجیتال

از مزایای دندانپزشکی دیجیتال می توان به دقت بالاتر ابزارهای دیجیتال نسبت به روش های سنتی، افزایش دقت پیش بینی و اثر بخشی به نسبت زمان و پول هزینه شده اشاره کرد. دندانپزشکی دیجیتال درمان های بهتر و موثرتر و با کیفیت تری را ارائه می کند و با پیش بینی نتایج حاصل از درمان سعی در جلب رضایت بیماران دارد.

دندانپزشکی دیجیتال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *