ارتودنسی سرامیکی
مهر ۱۰, ۱۳۹۶
اصلاح طرح لبخند با استفاده از کامپوزیت دندانی
مهر ۲۵, ۱۳۹۶

اصلاح فرم فک با جراحی

درمان ناهنجاری‌های فک

به‌طور کلی، جراحی ارتوناتیک (Orthognathic Surgery) که به آن جراحی اصلاحی فک (Corrective Jaw Surgery) یا جراحی فک (jaw surgery) هم گفته می‌شود، نوعی از جراحی است که برای اصلاح ساختار فک و صورت انجام می‌شود. این اصلاح ممکن است با هدف اصلاح ساختار کلی، روند رشد، درمان وقفه تنفسی در خواب، اصلاح ناهنجاری های فک TMJ یا مفصل گیجگاهی‌زیرواره‌ای یا ناهنجاری‌های دندانی وابسته به ساختار اسکلتی انجام شود. فرآیند کلی به این صورت است که در حین انجام این جراحی، یک استخوان بریده، جابه‌جا یا تغییر شکل داده می‌شود.
استفاده از جراحی فک برای درمان، در صورتی توصیه می‌شود که راه‌های دیگر مانند ارتودنسی پاسخ‌گوی درمان نباشد و این امر باید توسط متخصص تشخیص داده شود. اما مواردی که ممکن است برای درمان نیاز به جراحی فک داشته باشند ، عبارتند از:
• کوتاهی یا بلندی صورت
• لبخند لثه‌ای
• روی هم قرار نگرفتن دندان‌ها (Malocclusion)
• ناهنجاری فرمی در صورت وابسته به فک
• کوچک یا عقب بودن چانه
• دندان‌قروچه
• مشکلات مربوط به جویدن
• متقارن نبودن خط میانی دندان‌ها
• عدم تناسب اجزای صورت

 

جراحی جلو بودن فک بالا - ناهنجاری‌های فک

 

جراحی فک بالا
در بعضی موارد، عدم تناسب اجزای صورت یا ناهنجاری‌های مذکور، وابسته به فک بالا هستند که در صورت تشخیص متخصص ارتودنسی با جراحی فک بالا مشکل مربوطه حل می‌شود. این روش به‌خصوص برای بیماران جوان توصیه می‌شود و البته تغییر حاصله بسیار چشم‌گیر خواهد بود. علاوه بر تغییرات ظاهری و زیبایی یا به عبارت دیگر طرح لبخند دندان‌ها نیز بهتر روی هم قرار می‌گیرند، مجراهای عبوری عملکرد بهتری می‌یابند و مشکلات مفصل گیجگاهی‌ زیرواره‌ای نیز حل خواهند شد.

 

جراحی جلو بودن فک بالا - ناهنجاری‌های فک
جراحی ناهنجاری های فک بالا یکی از پرکاربردترین جراحی‌های ارتوناتیک به‌حساب می‌آید که در این جراحی یک دندان نهفته از فک می‌شود و لثه اضافه برداشته می‌شود تا بتوان با عقب بردن دندان‌ها فرم کلی فک و صورت را اصلاح کرد.
در ضمن، در برخی موارد برای درمان ناهنجاری‌های فک، فک بالا و پایین هر دو جراحی می‌شوند.

 

جراحی جلو بودن فک بالا - ناهنجاری‌های فک

 

فرآیند درمان

درمان ناهنجاری‌های فک ابتدا باید با مشاوره اولیه آغاز شود. متخصص مربوطه نوع درمان را با عکس‌برداری یا حتی مدل‌سازی تشخیص می‌دهد و گاه ممکن است که تصویری از نتیجه کار بعد از درمان نیز تهیه شود. سپس روند درمان ناهنجاری‌های فک به‌صورت قدم‌به‌قدم برای فرد مورد درمان تشریح خواهد شد.
روند جراحی با دستورهای خاصی توسط پزشک از دو هفته قبل از روز جراحی آغاز می‌شود. فرد مورد درمان باید تمام دستورهای جراح متخصص را انجام دهد تا برای جراحی آماده شود.
همچنین متخصص جراح برای بعد از عمل جراحی، تسکین درد، بهبود و از بین رفتن ورم و همچنین کنترل خونریزی و از بین رفتن ورم دستورالعمل‌هایی به فرد تحت درمان ارایه می‌دهد و وی را تحت کنترل خواهد داشت.
آنچه در جراحی فک بالا و به‌طوری کلی درمان با استفاده از جراحی مهم است، تشخیص اولیه است. چون‌که روند جراحی، روند درمانی حساس و مهمی است و اهمیت اصلی در این مساله است که راهکار قطعی درمان ناهنجاری‌های فک فرد مورد درمان، جراحی است و مشکل مورد بحث، با روش دیگری قابل درمان نیست.

 

جراحی جلو بودن فک بالا - ناهنجاری‌های فک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *