ارتودنسی
رفع آفت دهان با کمک بره موم
مهر ۱۵, ۱۳۹۵
ارتودنسی ثابت
ناهنجاری های فک
مهر ۱۷, ۱۳۹۵

توصیه های مهم دندانپزشکان راجع به ایمپلنت

ارتودنسی

ارتودنسی به معنای مرتب و ردیف کردن دندان ها است. با این دستگاه و روش ناهنجاری های یک یا هر دو فک اصلاح می شود. در متن زیر به توضیحات کامل تری در انواع ارتودنسی پرداخته ایم 

ارتودنسی ثابت

در این روش براکت های سرامیکی و یا حتی فلزی کوچکی مورد استفاد قرار می گیرد.هر دندان یک براکت را دربر می گیرد و این براکت ها با سیم های باریکی به هم متصل می شوند.و برای نگه داشتن این سیم ها وبراکت ها در کنار هم از یک حلقه ی کشی استفاده می شود. بیمار نمی تواند قسمت های دستگاه را جا به جا کند و همه ی قسمت ها ثابت هستند. دراین نوع ارتودنسی در سقف دهان شما صفحه ی پلاستیکی گذاشته نمی شود و این از مزیت های نوع ثابت است. مدت زمانی  بین ۶ تا ۲۲ ماه زمان نیاز است تا دندان ها به وسیله روش ثابت صاف شوند. براکت هایی که  در ارتودنسی مورد استفاده قرار می گیرند بسیار ظریف هستند به همین دلیل باید در مراقبت از آن ها دقت نمایید و از خوردن مواد غذایی سفت و چسبناک و مصرف نوشیدنی های شیرین خودداری کنید تا آسیبی به آن ها وارد نشود. جابجایی آن تنها توسط پزشک معالج شما انجام می شود پس خودتان سعی به انجام این کار نداشته باشید.

توصیه های مهم دندانپزشکان راجع به ایمپلنت

ارتودنسی متحرک

ارتودنسی متحرک به این صورت است که بیمار می تواند دستگاه ارتودنسی را هنگام غذا خوردن از روی دندان خود بردارد .بنابراین در این نوع ارتودنسی اثربخشی  ومدت زمانی که نیاز به درمان هست بستگی به خود بیمار دارد. ارتودنسی متحرک یک صفحه ی پلاستکی همراه با سیم دارد که دندان ها را به تدریج  و به آرامی به حرکت در می آورد.. مدت زمان درمان به وسیله ی روش متحرک از روش ثابت کم تر است و این درمان حدود 6 ماه طول می کشد. عدم شستشوی براکت ها در آب جوش و خارج کردن آن ها هنگام شنا کردن و قرار دادن براکت ها هفته ای یک بار در محلول شستشو از مواردی هستند که در استفاده از براکت های پلاستیکی باید توجه کرد.تا طول عمر آن ها بیشتر شود.

از ویژگی های مهم روش ثابت می توان به این موضوع اشاره کرد که متخصص ارتودنسی مجبور نیست به همکاری بیمار تکیه کند و بر خلاف ارتودنسی متحرک ارتودنسی ثابت همیشه در محل خود قرار دارد و به وظیفه ی خود عمل می کند و امکان جا به جایی و صحیح قرار نگرفتن آن وجود ندارد. از دیگر تفاوت های این 2 نوع  می توان به این موضوع اشاره کرد که نوع متحرک را می توان هنگام مسواک زدن ،نخ دندان کشیدن یا ورزش در صورت لزوم از دهان خارج کرد

ارتودنسی

روشی دیگر که شاید بتوان گفت بسیار جدیدتر نیز هست وبرای ترمیم آسیب های دندانی و یا فک استفاده می شود روش ایمپلنت کردن دندان ها است. در این روش به جای دندانی که کشیده شده و جای آن در فک خالی است و یا آسیب زیادی دیده است یک پیچ قرار می دهند و قالبی دندانی شکل را بر روی آن می گذارند . این روش با وجود داشتن قیمتی بالا اما اساسی تر از سایر روش های قبلی است.

توصیه های مهم بعد از جراحی ایمپلنت

  • حداقل تا 3 ساعت پس از جراحی از خوردن، آشامیدن، شستشوی دهان خودداری کنید.
  • کیسه ای پر از یخ آماده کنید و در پارچه ای بپیچانید این کیسه را به فاصله ی 10 دقیقه بر روی گونه قرار دهید.
  • تا ۷۲ ساعت پس از جراحی تورم و تغییر رنگ روی گونه یا چانه طبیعی است.
  • در هنگام غذا خوردن از برخورد و یا فشار لقمه غذایی بر روی ناحیه بخیه زده شده تا یک هفته جلوگیری کنید.
  • از خوردن غذا های سفت و نوشیدنی‌ های داغ اجتناب کنید.
  • از نوشیدن مایعات با نی اجتناب کنید این کار باعث تحریک لثه می شود.
  • از مواد غذایی حاوی پروتئین، ویتامین و کلسیم استفاده کنید.
  • شب اول پس از جراحی از مسواک کردن خودداری کنید.
  • بعد از جراحی ایمپلنت بر روی ناحیه جراحی شده داخل دهان قشر خاکستری رنگی دیده می شود. این حالات طبیعی است و نشانگر وجود عفونت نمی ‌باشد.
  • احساس ضعف  تا ۴۸ ساعت بعد از عمل طبیعی می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *