تفاوت بین لامینت با کامپوزیت برای طراحی لبخند چیست؟
آذر ۲۱, ۱۳۹۶
ارتودنسی از پشت دندان
دی ۱, ۱۳۹۶

تفاوت هزینه باندینگ دندان با ارتودنسی

اصلاح فرم دندان‌ها با روش‌های مختلفی قابل انجام است. باندینگ با مواد کامپوزیت یا لامینت و همچنین ارتودنسی از جمله این روش‌ها هستند که بسته وضعیت فرد تحت درمان و نظر متخصص، هر کدام از این موارد هم با روش‌های متفاوتی قابل انجام هستند.

آنچه مهم است، این است که در حالت کلی،‌ هیچ کدام از این روش‌ها به دیگری ارجحیت ندارند و این متخصص ارتودنسی است که بسته به عوامل مختلفی تشخیص می‌دهد که کدام روش برای فرد تحت درمان مناسب است.

 

درباره هر کدام از این روش‌ها و انواع آن‌ها در مقالات دیگر به تفصیل توضیح داده شده است. اما باندینگ دندان روشی است که در آن از مواد هم‌رنگ برای ترمیم دندان استفاده می‌شود. در این روش، مواد هم‌رنگ روی سطح دندان قرار می‌گیرد و برای هم‌سان شدن دندان‌ها، این مواد شکل داده می‌شود. این روش در اصلاح فرم دندان‌ها و طرح لبخند کاربرد زیادی دارد و بر خلاف ونیرهای چینی یا روکش‌های دندان، بخش کمی از دندان را از بین می‌برد و بسیار سریع‌تر انجام می‌شود. اما در عین حال، دوام کمتری دارد و برای اصلاحات جزئی قابل استفاده است. در مواردی که به اصلاح اساسی‌تر نیاز است، از ونیرهای چینی و سرامیک استفاده می‌شود.

 

در مقابل، ارتودنسی روشی است که بدون تراشیدن دندان‌ها یا استفاده از موارد روی دندان‌ها به اصلاح چند مرحله‌ای فرم کلی دندان‌ها ( ردیف کردن دندان )و فک می‌پردازد که با روش‌های مختلفی مثل ارتودنسی آشکار یا پنهان قابل انجام است. سن خاصی برای درمان ارتودنسی وجود ندارد و بسته به موقعیت درمان، روش مورد استفاده برای مرتب کردن دندان ها تعیین می‌شود. در این میان، کامپوزیت کمترین هزینه را نسبت به هزینه ارتودنسی دارد و بعد از آن ونیر چینی و ارتودنسی قرار دارند. اما نکته بسیار مهم این است که فرد مورد درمان، توسط متخصص معاینه دقیق شود و بهترین و مناسب‌ترین روش با توجه به سن، جنس دندان‌ها، نوع نقص دندانی و فکی و عوامل دیگری انتخاب شود.

 

برای آشنایی بیشتر با انواع روش‌های درمانی ذکرشده، به مقالات دیگر موجود در سایت مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *