ارتودنسی
تکنیک CAD/CAM و استفاده از روکش موقت
مهر ۱۴, ۱۳۹۵
ارتودنسی
نانوذرات دارای خاصیت ضدپوسیدگی
مهر ۱۴, ۱۳۹۵

تفاوت بین روکش عادی و روکش ونیر

روکش دندان

در ابتدا باید بدانید که روکش دندان انواع مختلفی دارد که هر کدام برای شرایط خاصی مناسب هستند و توصیه می شوند، در این مقاله راجع به ارتودنسی نامرئی و ویژگی های آن نیز توضیحاتی ارائه خواهد شد.

روکش دندان

روکش دندان

روکش دندان قابلیت محافظت از دندان های ضعیف و یا آسیب دیده را دارد و می تواند طول عمر مفید دندان ها را افزایش دهد، انواع مختلفی از روکش دندان ارائه شده است که پزشک می تواند بنابر تشخیص خود یکی از آن ها را برگزیند، در ادامه به مقایسه دو نوع از آن ها می پردازیم.

روکش دندان

روکش دندان عادی

روکش دندان عادی برای کل دندان های موجود در دهان کارایی دارد و همه آن ها را تحت پوشش قرار می دهد، برای آماده سازی جایگذاری این نوع روکش باید همه نواحی اطراف دندان ها ساییده شوند که این موضوع مقاومت بیشتر روکش را به دنبال دارد. با استفاده از روکش عادی دندان ها مستحکم تر هستند و در راستای آن طول عمر بیشتری نیز خواهند داشت.

روکش دندان ونیر

روکش دندان از نوع ونیر فقط برای دندان های جلو کارایی دارد برای دیگر بخش ها نمی توان از آن بهره گرفت، همچنین باید بدانید که لازمه جایگذاری این نوع روکش این است که بخش جلویی دندان ها آماده سازی شوند که یکی از مراحل مهم این آماده سازی همان سایش دندان های ذکر شده است. روکش دندان ونیر استحکام کمتری نسبت به نوع معمولی دارد و در مواقعی که پزشک تشخیص می دهد از آن استفاده می گردد.

هزینه روکش دندان

در این بخش خوب است نکته مهمی را به شما گوشزد کنیم. نوع مواد به کار رفته در روکش ها تاثیر بسیاری بر قیمت نهایی آن ها دارند، به عنوان مثال ونیرهایی که از زرین کامپوزیت ساخته می شوند و این ماده به طور مستقیم یا غیر مستقیم در تولید آن دخالت دارد ازران تر است ونیرهایی هستند که در ساخت آن ها از پرسلاین استفاده شده است.

ارتودنسی نامرئی

در ارتودنسی نامرئی برای مرتب کردن دندان ها از قالب های شفاف و سبک استفاده می شود که به مروز زمان تولید و به جامعه پزشکی عرضه شده اند و از ابتدا وجود نداشتند. این قالب ها مانع از جلب توجه اطرافیان می گردند و باید هر 14 الی 21 روز یکبار تعویض شوند. از برترین مزیت های این ارتودنسی قابلیت درآوردن آن از دهان هنگام خوردن و یا نوشیدن است و ناگفته نماند که هنگام جایگذاری مجبور به تحمل هیچ دردی نخواهید شد. خوب است بدانید که ارتودنسی نامرئی برای مشکلات نامرتبی شدید مورد استفاده قرار نمی گیرد و برای کودکان نیز توصیه نمی شود چرا که نیاز به مراقبت های خاص و همکاری بیمار دارد و کودک نمی تواند مراحل تعیین شده برای مراقبت از آن را درک نماید.

هزینه ارتودنسی

با مراجعه به متخصص ارتودنسی می توانید از هزینه لازم برای انجام ارتودنسی آگاه شوید. هزینه نهایی رابطه مستقیمی با شرایط دهانی شما، طول مدت درمان و نوع ناهنجاری دارد. از دیگر نکات مهم این است که ارتودنسی باید قبل از روکش انجام شود در غیر این صورت پزشک شما مجبور به درآوردن روکش ها و جایگذاری مجدد آن ها پس از اتمام دوره درمان است. البته گاهی نیاز به درآوردن روکش دندان نیست و پزشک می تواند بنابر تشخیص خود قالب های ارتودنسی را روی دندان های روکش شده جایگذاری نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *