باندینگ دندان
آبان ۲۲, ۱۳۹۶
تفاوت بین لامینت با کامپوزیت برای طراحی لبخند چیست؟
آذر ۲۱, ۱۳۹۶

تفاوت بین دندانپزشک و متخصص ارتودنسی چیست؟

متخصص ارتودنسی

هر شخصی برای آن‌که به‌عنوان دندانپزشک امکان تاسیس مطب و فعالیت داشته باشید، باید شش سال دوره عمومی را بگذارند و چند سال تجربه بالینی کسب کند. اما یک ارتودنتیست یا متخصص ارتودنسی پس طی موارد مذکور، باید سه سال دوره تمام‌ وقت تخصصی نیز بگذارند و پس از ارایه پایان‌نامه پژوهشی در زمینه ارنودنسی، می‌تواند به‌عنوان یک متخصص ارتودنسی فعالیت کند و به تشخیص و درمان اصولی ناهنجاری‌های دندانی، فکی بپردازد و اصلاحات طرح لبخند را بخوبی انجام دهد. علاوه بر این، متخصص ارتودنسی باید همواره به‌روز و همگام با آخرین پیشرفت‌ها و تکنیک‌های این حوزه باشد و این مهم با شرکت منظم در برنامه‌هایی با عنوان بازآموزی حرفه‌ای امکان‌پذیر خواهد بود. از نظر آمار نیز، از کل جامعه دندانپزشکی در ایران، دو درصد متخصص ارتودنسی هستند.

 

متخصص ارتودنسی

اما آنچه باعث گیج شدن برخی افراد می‌شود این است که متاسفانه برخی از دندانپزشکان کار ارتودنسی نیز انجام می‌دهند، در صورتی این کار، کاری غیراصولی‌ست و ممکن است عواقبی داشته باشد که جبران آن بسیار دشوار و هزینه‌ بر باشد. این در صورتی است که دندانپزشک و متخصص ارتودنسی از نظر درجه تخصص و خدمات درمانی تفاوت چشم‌گیری با هم دارند. آنچه دندانپزشک مجاز به انجام آن کارهای ترمیمی مانند پر کردن دندان، کشیدن، عصب‌کشی، جرم‌گیری و پروتزهای دندانی است. نکته جالب توجه این است که رشته دندانپزشکی ۱۳ شاخه تخصصی دارد و گاه اعمال مذکور مثل عصب‌کشی یا درمان ناراحتی‌های لثه در تخصص‌های دیگر این رشته قرار می‌گیرند. اما درمان ناهنجاری مربوط به دندان فک و مواردی مانند ردیف کردن دندان‌ها فقط در حوزه تخصص متخصص ارتودنسی قرار می‌گیرد و فرآیندی طولانی‌مدت (گاه تا چند سال) و با ملاحظات خاص را طلب می‌کند. بنابراین، نکته مهمی که باید به آن توجه کرد این است که برای گرفتن نتیجه مطلوب، در موارد نیازمند ارتودنسی باید حتما با متخصص ارتودنسی مشورت کرد و مراحل درمان را نیز به این متخصص سپرد.

 

متخصص ارتودنسی

متخصص ارتودنسی

از کجا تشخیص دهیم که پزشک معالج متخصص ارتودنسی است

اگر قصد دارید که از تخصص متخصص خود اطمینان حاصل کنید، می‌توانید در سایت www.IAO.ir فهرست اعضای ارتودنسی ایران را مشاهده و از وجود نام متخصص خود در این فهرست اطمینان حاصل کنید. همچنین روی کارت و تابلوی پزشک معالج، تخصص ارتودنسی درج شده‌است.

 

متخصص ارتودنسی

 

مراحل انجام درمان ارتودنسی کدامند؟

مرحله نخست معاینه است برای تشخیص وضعیت فرد مورد درمان. متخصص ارتودنسی ابتدا با بررسی ساختار دندان‌ها، فرم فک‌ها و فرم صورت مشکلات موجود را شناسایی می‌کند. سپس مناسب‌ترین روش‌های درمانی ارتودنسی را برای بیمار شرح می‌دهد و پس از آن بهترین روش ممکن را انتخاب می‌کند. این روش‌ها شامل انواع روش‌های درمانی می‌شود که در سایت حاضر همگی به تفصیل توضیح داده شده‌اند.

پس از آن نیز اگر مراحلی قبل از انجام ارتونسی نیاز است به بیمار اطلاع داده می‌شود و مراحلی همچون قالب‌گیری و ساخت دستگاه‌های مورد نیاز انجام می‌شود.

پس از انجام مراحل مذکور، طول دوره درمان، زمان‌هایی که بیمار برای چک یا موارد دیگر به‌طور مرتب مراجعه داشته باشد و موارد مشابه انجام می‌شود.

در مرحله پس از درمان نیز، توصیه‌های پس از اتمام درمان توسط متخصص ارتودنسی به بیمار منتقل خواهد شد.اند

1 دیدگاه

  1. فیلم گفت:

    عالییییییییییییییییی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *