بهداشت ارتودنسی

بهداشت حین درمان ارتودنسی اهمیت بسیار زیادی دارد و رعایت نکردن موارد بهداشت در حین درمان ممکن است باعث بروز مشکلات زیادی از جمله تجمع پلاک های میکروبی دندان ها ، پوسیدگی دندان و مشکلات لثه ای شود. برای همین به افراد تحت درمان ارتودنسی گفته می شود حداکثر بهداشت را در این دوره رعایت کنند و تا روزی چهار بار مسواک بزنند. و همینطور ، استفاده از دهانشویه ها و نخ دندان نیز لازم است .

طریقه صحیح مسواک زدن ارتودنسی
در حین درمان ارتودنسی بهتر است از روش چهار مرحله ای زیر برای مسواک زدن استفاده کنید.

مرحله اول : بهداشت ارتودنسی

مسواک را با زاویه 45 درجه نسبت به لثه قرار دهید و به آرامی با حرکات چرخشی روی براکت و دندان را بشوئید. از فشار بیش از حد خود داری نمایید و سعی نمایید کل فرایند مسواک زدن با احتیاط همراه باشد.

مرحله دوم :

بهداشت ارتودنسی – مسواک زدن ارتودنسی یک بار هم با زاویه 135 درجه مسواک را روی لثه قرار دهید و باز به آرامی به حرکات دورانی کوتاه مسواک بزنید. حرکت مسواک در دو مرحله اول کوتاه و دورانی و با آرامش همراه باشد تا از وارد آوردن صدمه به ارتودنسی جلوگیری شود. توجه شود که تمامی سطوح به خوبی تمیز شده باشد.

مرحله سوم :

بهداشت ارتودنسی – مسواک زدن ارتودنسی هر سه سطح بیرونی ، درونی و سطح جونده دندان را به آرامی مسواک بزنید.

مرحله چهارم :

بهداشت ارتودنسی – مسواک زدن ارتودنسی با نوک مسواک داخل دندان های جلویی را به آرامی مسواک بزنید.

در تمامی مراحل مسواک مراقب لوازم ارتودنسی باشید و ار وارد آوردن فشار زیاد اجتناب نمایید. ممکن است در روز های اول مسواک زدن همراه با کمی خونریزی لثه باشد که به خاطر حساس بودن لثه اتفاق می افتد و مشکلی نیست و بعد از مدتی به حال عادی برخواهد گشت.

بهداشت ارتودنسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *