چرا باید به متخصص ارتودنسی مراجعه کنیم؟
آبان ۱۵, ۱۳۹۶
متخصص ارتودنسی
تفاوت بین دندانپزشک و متخصص ارتودنسی چیست؟
آذر ۱۳, ۱۳۹۶

باندینگ دندان

باندینگ دندان یکی از روش‌های درمان جهت زیبایی است که نوعی ترمیم به‌حساب می‌آید. در این روش، مواد همرنگ دندان با چسب خاصی روی دندان قرار می‌گیرد و سپس با استفاده از یک نور مخصوص در جای خود محکم می‌شود. همین موضوع که مواد مخصوص دندان را در بر می‌گیرد و چسبانده می‌شود، باعث شده که این روش را باندینگ دندان بنامند. مواد مذبور، مواد کامپوزیتی هستند که هم‌رنگ دندان فرد و از جنس رزین یا نوعی پلاستیک خاص بادوام ساخته می‌شوند.

باندینگ دندان برای چه مواردی استفاده می‌شود؟

از باندینگ دندان برای اصلاح یا حل موارد زیر استفاده می‌شود:

  • مرتب کردن دندان‌ ها
  • پر کردن فاصله بین دندان‌ها
  • اصلاح فرم دندان‌های ناقص
  • بازسازی دندان‌های شکسته
  • ایجاد تناسب بین دندان‌ها
  • ترمیم خوردگی دندان

 

قبل از باندینگ دندان

باندینگ روش بی‌دردسری است که در صورت عدم پوسیدگی دندان، حتی نیازی به بی‌حسی هم ندارد. متریال مورد استفاده در این روش امکان پالیش شدن و تغییر شکل را دارد و رنگ آن نیز طبق رنگ دندان‌های فرد مورد درمان انتخاب می‌شود. بنابراین، نیازی به اقدام خاصی پیش از انجام درمان نیست.

 

 

فرآیند انجام باندینگ دندان

این فرآیند با تراشیدن سطح دندان آغاز می‌شود که کاری ظریف و حساس است. سطح دندان به طریقی تراشیده می‌شود که باعث افزایش چسبندگی مواد شود. سپس رزین هم‌رنگ دندان روی آن قرار می‌گیرد و با استفاده از هنر متخصص ارتودنسی فرم داده می‌شود. در مرحله بعد نیز با استفاده از نور فرابنفش، این موارد شکل‌یافته روی دندان محکم و سخت می‌شود. پالیش نهایی نیز باعث می‌شود که دندان شفافیت و درخشندگی لازم را بیابد. در ضمن، باندینگ هر دندان حدود یک ساعت طول می‌کشد.

 

 

مزایا و معایب باندینگ دندان

این روش، روشی کم‌هزینه است که در طول درمان انعطاف‌پذیری بیشتری در اختیار متخصص ارتودنسی قرار می‌دهد. همچنین نسبت به روش‌های دیگر، به تراشیدگی کمتری نیز نیاز دارد. زمان زیادی هم نیاز ندارد.

اما در مقابل، نسبت به روش‌های دیگر مثل لمینت، مقاومت کمتری در مقابل لکه دارد و امکان جدا شدن آن از دندان وجود دارد. بنابراین، عموما برای اصلاحات جزئی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

پس از باندینگ دندان

پس از انجام باندینگ دندان، متخصص به بیمار توصیه‌هایی را ارایه می‌دهد که در صورت رعایت این موارد، هم عمر باندینگ بیشتر می‌شود و هم نتیجه بهتری حاصل خواهد شد. از این قبیل که تا یک شبانه‌روز پس از انجام باندینگ مواد خوراکی رنگی استفاده نشود. یا این‌که همواره مسواک زدن و استفاده مرتب از نخ دندان مد نظر قرار گیرد. همچنین، فرد باید سالی دو بار جهت چکاپ به متخصص ردیف کردن دندان خود مراجعه کند. در ضمن، فرد باید از مصرف خوراکی‌های سفت و سخت جلوگیری کند. در صورت رعایت همه توصیه‌ها، باندینگ تا ده سال دوام خواهد آورد و حداقل عمر آن نیز سه سال است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *