ارتودنسی متحرک

از ارتودنسی متحرک، برای مرتب کردن دندان ها در شرایطی استفاده می شود که یا نامنظمی دندان ها کم بوده و تنها در یک یا دو دندان باشد یا اینکه سن بیمار برای انجام درمان ارتودنسی ثابت، کم است یعنی هنوز دندان های شیری با دندان های دائمی جایگزین نشده اند. دستگاه های متحرک هر چند در مرتب کردن دندان ها به اندازه انواع ثابت موثر نیستند، اما در رفع ناهنجاری های فکی در سنین رشد می توانند بسیار موثر باشند.
انوع مختلفی از این دستگاه ها وجود دارند که بسته به اینکه مشکل فکی، کوچک بودن فک پایین، فک بالا یا بزرگ بودن هر یک از آنها نسبت به دیگری است، از انواع خاص در سنین مشخصی استفاده می شود. ارتودنسی متحرک شامل دو دسته کلی می شود یک گروه عبارتند از پلاک های متحرک ساده برای حرکات جزئی دندانی و گروه دیگر شامل پلاک متحرکی که برای رفع ناهنجاریهای فکی مانند عقب بودن فک پایین یا بالا به کار می رود (ارتوپدی فک).

ارتودنسی متحرک
پلاکها ممکن است تک فکی و يا دو فکی (روی هر دو فک بالا و پايين) باشد شما می‌توانید خودتان آن را در دهانتان بگذارید و هر وقت خواستید از دهانتان خارج کنید. دندانپزشکان اغلب به شما خواهند گفت فقط برای غذا خوردن و شستشو این پلاک‌ها را از دهانتان خارج کنید و در بقیه ساعات روز آن را در دهانتان نگه دارید تا نیروی کافی را به دندان‌ها و فک‌تان وارد کنند، فراموش نکنید که شما در صورتی نتیجه مطلوبی از درمان خود با این وسایل خواهید گرفت که به طور دقیق در استفاده از آن با متخصص ارتودنسی همکاری کنید و پلاک را درست و به میزان کافی در طول روز در دهانتان نگه دارید.

یکی دیگر از موارد استفاده از ارتودنسی متحرک زمانی است که بیمار ارتودنسی ثابت را از دهان خود خارج می کند. در این زمان موقع نگهداری و مراقبت از دندان ها می باشد. اگر فرد از برداشتن ارتودنسی ثابت از ارتودنسی متحرک استفاده نکند احتمال اینکه دندان ها به حالت اولیه ود بازگردند بسیار زیاد است.

دستگاه ارتودنسی متحرک انواع گوناگونی دارد که انتخاب نوع آن به متخصص ارتودنسی بستگی دارد. از انواع معروف ارتودنسی متحرک می توان به پلاک های متحرک هاولی، پلاک های متحرک وکیوفرم، پلاک های ثابت یا دائمی اشاره نمود.

نحوه استفاده از دستگاه ارتودنسی متحرک به این گونه است:

  1. دستگاه ارتودنسی متحرک باید در طول شبانه روز روی دندان ها باشد و فقط در هنگام ورزش و غذاخوردن و شنا کردن از دهان خارج شود.
  2. همچنین دستگاه ارتودنسی متحرک زمانی که از دهان خارج شد باید در جای امنی نگهداری شود زیرا این دستگاه بسیار شکننده است و همچنین هزینه آن بسیار بالاست.
  3. دستگاه ارتودنسی متحرک اگر از دهان خارج شود باید دور از دسترس اطفال و حیوانات خانگی قرار بگیرد.
  4. برای شستشوی دستگاه ارتودنسی متحرک به هیچ عنوان نباید از آب گرم و جوش استفاده شود زیرا باعث آسیب زدن به دستگاه ارتودنسی می شود.
  5. دستگاه ارتودنسی متحرک باید هفته ای یک بار در محلول شستشو قرار بگیرد تا جرم آن کاملا پاک شود.

افرادی که از ارتودنسی متحرک استفاده می کنند باید دقت لازم را در نگهداری براکت ها داشته باشند.

مزایای ارتودنسی متحرک

یکی از مزایای ارتودنسی متحرک این است که در هنگام شستشو می توان دستگاه را از دهان خارج نمود. این مورد یکی از مواردی است که باعث محبوبیت ارتودنسی متحرک شده است.

مزیت دیگر ارتودنسی متحرک طول درمان کوتاه تر نسبت به سایر روش های ارتودنسی است. با این روش فرد زمان کمتری مجبور است دستگاه ارتودنسی را در دهان خود تحمل کند.

معایب ارتودنسی متحرک

در ارتودنسی متحرک به دلیل اینکه از پلاک های متحرک استفاده می شود ممکن است ریشه دندان ها به سمت نامناسبی حرکت کنند و ریشه دندان ها دچار تحلیل می شود.

 

1 دیدگاه

  1. هادی گفت:

    درود و خسته نباشید من فک پایینم جلوتر از فک بالایی هستش و میخواستم بدونم جراحی من به چه شکل هست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *