ارتودنسی-نامرئی
ارتودنسی نامرئی
شهریور ۱۶, ۱۳۹۵
ارتودنسی با براکتهای سرامیکی
ارتودنسی با براکتهای سرامیکی
شهریور ۱۶, ۱۳۹۵
ارتودنسی-لینگوال

ارتودنسی لینگوال

در روش ارتودنسی لینگوال ، اجزا یا دستگاهها پشت دندانها و در مجاورت زبان قرار می گیرد. اگرچه جنس براکت ها فلز است ولی با توجه به این که در پشت دندانها قرار می گیرد دستگاههای لینگوال دیده نمی شود.
عمده ترین مزیت این دستگاهها، نا پیدا بودن آنها است. چسباندن براکت ها از سمت داخل دندانها باعث آزردگی زبان بیمار می شود و مشکلاتی هنگام غذا خوردن برای بیمار به وجود می آورد . یکی دیگر از مشکلات ارتودنسی لینگوال هزینه بسیار زیاد آن است که در مقایسه با دستگاههای رایج فلز بسیار بیشتر است. درمان با این دستگاهها از نظر دسترسی برای متخصص ارتودنسی نسبت به درمانهای رایج سخت تر است. با توجه به مطالب عنوان شده معمولاً متخصصین ارتودنسی ، استفاده از روش لینگوال را توصیه نمی کنند.

دستگاه ارتودنسی لینگوال

ارتودنسی لینگوال

تنها دلیل استفاده بعضی از افراد از ارتودنسی لینگوال ناپیدا بودن آن است. وگرنه ارتودنسی لینگوال هیچ مزیت دیگری نسبت به ارتودنسی فلزی و روش سنتی ارتودنسی ندارد.

ارتودنسی لینگوال در ظاهر فرد هیچ تاثیری نمی گذارد و تنها زمانی که شخصی به داخل دهان بیمار نگاه کند اثری از ارتودنسی نمی بیند. معمولا افرادی که فعالیت های اجتماعی زیادی دارند و نمی خواهند در روابط کاری کسی از این قضیه مطلع شود از ارتودنسی لینگوال استفاده می کنند.

انجام ارتودنسی لینگوال و نصب براکت ها روی دندان از ارتودنسی ثابت که در بیرون دندان ها انجام می شود بسیار مشکل تر است زیرا قوس دندان ها در خط داخلی از قوس دندان ها در قوس بیرونی کمتر است.

همپچنبن ارتودنسی لینگوال نسبت به ارتودنسی معمولی مشکلات بیشتری را برای زبان بیمار به وجود می آورد.

یکی از مشکلات دیگر ارتودنسی لینگوال پرهزینه بودن آن است. هزینه ارتودنسی لینگوال از ارتودنسی معمولی بسیار بیشتر است.

معایب ارتودنسی لینگوال

نصب ارتودنسی لینگوال دو عیب اساسی دارد. یکی از این عیوب، مشکل استفاده و جایگذاری دستگاه ارتودنسی لینگوال است. جایگذاری ارتودنسی لینگوال مشکل تر از انواع دیگر ارتودنسی است به همین دلیل یکی از معایب این نوع ارتودنسی محسوب می شود.

یکی دیگر از معایب ارتودنسی لینگوال زمان بر بودن آن نسبت به سایر روش های ارتودنسی است. زمانی که شخصی ارتودنسی لینگوال روی دندان های خود دارد و برای معاینات دوره ای به پزشک خود مراجعه می کند به دلیل اینکه نصب براکت های لینگوال در داخل دهان از ارتودنسی ثابت مشکل تر است زمان بیشتری را باید صرف کند.

مزایای ارتودنسی لینگوال

از مزایای ارتودنسی لینگوال می توان به این مورد اشاره نمود که این نوع ارتودنسی به هیچ عنوان مشخص نیست و افرادی که دغدغه نمایان بودن دستگاه ارتودنسی را دارند با این روش می توانند مشکلات دندانی خود را حل نمایند.

همچنین اگر فردی نتواند یک روز بهداشت دهان و دندان خود را به خوبی انجام دهد این مسئله نمایان نمی شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *