اصلاح دندان‌های جلو با استفاده از روش تراشیدن
مهر ۹, ۱۳۹۶
اصلاح فرم فک با جراحی
مهر ۱۷, ۱۳۹۶

ارتودنسی سرامیکی

زمانی، در گذشته بود که ارتودنسی یک درمان مخصوص کودکان و نوجوانان به‌حساب می‌آمد و البته نام ارتودنسی مساوی بود با سیم‌هایی فلزی که حتی از فاصله دور نیز قابل رویت بودند. اما امروزه، با ارتودنسی سرامیکی هر دوی این مسائل دچار تغییر شده و علاوه بر این‌که ارتودنسی در بزرگسالان هم انجام می‌شود، می‌توان آن را با استفاده از بریس‌های به اصطلاح ارتودنسی نامرئی نیز انجام داد تا کار مرتب کردن دندان‌ها با مشقت کمتری انجام شود.

ارتودنسی سرامیکی چیست؟

برِیس‌هایی (متشکل از سیم و نگهدارنده‌هایی که به هم متصل هستند) از جنس سرامیک که برای اصلاح فرم و مرتب کردن دندان‌ روی آن‌ها نصب می‌شوند و تا حاصل شدن نتیجه دلخواه، روی دندان‌ها باقی می‌مانند. تفاوت بریس‌ها در ارتودنسی سرامیکی با بریس‌های فلزی فقط در جنسیت و رنگشان است که سفید یا هم‌رنگ دندان هستند و کمتر به چشم می‌آیند. البته شایان ذکر است که در این روش، جنس سیم متصل‌کننده همچنان فلزی است که از نوع نقره‌ای یا سفیدرنگ آن استفاده می‌شود.

نکته دیگر این‌که، بریس‌های شفاف هم همان بریس‌های سرامیکی هستند که برای مرتب کردن دندان‌ها استفاده می‌شوند، با این تفاوت که به‌جای رنگ سفید یا هم‌رنگ دندان، شفاف هستند.

 

 

مزایا و معایب ارتودنسی سرامیکی

تنها مزیت استفاده از این نوع ارتودنسی در مرتب کردن دندان‌ها، ناپیدا بودن بریس‌ها است. به‌طوری که فقط از فاصله نزدیک قابل تشخیص هستند و به همین دلیل به آن‌ها بریس‌های نامرئی هم گفته می‌شود.

در مقابل، برای به دست آوردن این نامرئی بودن، باید هزینه بیشتری پرداخت کرد و البته بریس‌های سرامیکی نیاز به مراقبت بیشتری نسبت به انواع فلزی دارند، زیرا شکننده‌تر هستند.

 

کدام نوع بهتر است؟

برای مرتب کردن دندان‌ با استفاده از بریس‌های سرامیکی دو انتخاب دارید: شفاف یا غیرشفاف (سفید یا هم‌رنگ دندان). انتخاب بین این دو گزینه هم کاملا به این بستگی دارد که کدام نوع بهتر روی دندان شما بنشیند و در نهایت، نظر متخصص زیبایی دندان در این امر اهمیت زیادی دارد. زیرا این موضوع به برند مورد استفاده و جنس و کیفیت متریال بستگی زیادی دارد و امری ظریف و مهم است.

اما قانون کلی این است که اگر رنگ دندان شما خیلی روشن است، انواع شفاف بهتر روی دندان شما می‌نشیند و اگر هم دندان شما معمولی یا تیره است، استفاده از انواع هم‌رنگ دندان نتیجه بهتری در بر خواهد داشت.

 

 

مرتب کردن مخفیانه دندان‌ها!

در نهایت، اگر به چشم آمدن بریس‌های ارتودنسی شما را ناراحت می‌کند و دوست دارید که در هنگام خندیدن یا حتی صحبت کردن، این سیم‌ها یا بریس‌ها دیده نشود، می‌توانید با مشورت با متخصص ارتودنسی متبهر در زمینه زیبایی، بریس‌های سرامیکی را برای مرتب کردن دندان‌های خود انتخاب کنید. اما دقت داشته باشید که استفاده از برند مناسب، متریال مرغوب و مهارت کافی شرط اساسی نتیجه‌بخش بودن این فرآیند است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *