ارتودنسی زبانی، جایگزین روش ارتودنسی ثابت ؟

یك متخصص ارتودنسی با بیان اینكه به هنگام ارتودنسی براکت‌ها و سیم‌های موجود كه عمدتا فلزی هستند به راحتی بر روی دندان‌ها قابل مشاهده هستند و ظاهر آنها برای بعضی افراد ایجاد مشکل می‌کند، گفت: یکی از روش‌هایی که منجر به پنهان شدن کامل وسایل ارتودنسی از دیدگان می‌شود، قرار دادن آنها در سمت زبانی و پشت دندانها (لینگوال) است که به آن ارتودنسی لینگوال یا ارتودنسی زبانی می‌گویند.

ارتودنسی زبانی
با بیان اینكه ارتودنسی زبانی یا پشت دندانی حدود 15 سال پیش برای اولین بار به علم ارتودنسی معرفی شد، گفت: در آن سال‌ها تصور می‌شد این روش بزودی ارتودنسی را دگرگون خواهد کرد و با پیشرفت روزافزون، جایگزین تمامی روش‌های موجود ارتودنسی ثابت می‌شود.وی افزود: هدف از درمان‌های روتین ارتودنسی ثابت ، مرتب کردن کامل دندان هاست که به منظور زیبایی و ایجاد عملکرد دلخواه سیستم دندانی فکی ارائه می‌شود. در این درمان‌ها معمولا براکت (نگین‌های) ارتودنسی بر روی سطوح بیرونی (لبی) دندان‌ها قرار داده می‌شوند تا از طریق آنها نیروهای ارتودنسی به دندان‌های فرد اضافه شود.
این متخصص ارتودنسی با بیان این كه این براکت‌ها و سیم موجود در شیار آنها معمولا فلزی هستند و به راحتی بر روی دندان‌ها دیده می‌شوند و ظاهر آنها برای بعضی افراد ایجاد مشکل می‌کند، گفت: یکی از روش‌هایی که منجر به دیده نشدن وسایل ارتودنسی از دیدگان می‌شود، قرار دادن آنها در سمت زبانی (لینگوال) است که به آن ارتودنسی لینگوال (زبانی) می‌گویند. اصول کلی این روش مانند ارتودنسی ثابت است که در آن نیروی ارتودنسی از طریق وسایلی که به سطح دندان چسبانده می‌شود، موجب حرکت آن به محل مناسب می‌شود.
با این حال این روش نقایصی هم داشت که بسیاری از آنها هنوز هم رفع نشده‌اند و موجب شد این تکنیک به درمان موارد اندک تبدیل شود. از جمله این نقایص می‌توان به تحمل دشوارتر آن برای بیمار اشاره کرد زیرا تا حد زیادی باعث کاهش فضای زبان می شوند و بویژه باعث تداخل در صحبت کردن و غذاخوردن می‌شوند. وی از دیگر مشكلات استفاده از ارتودنسی لینگوال به هزینه گرانتر این روش نسبت به روش‌های معمول، محدود بودن آن به درمان‌های نسبتا ساده ارتودنسی و طول مدت بیشتر درمان اشاره کرد. البته امید است که با پیشرفت بیشتر این تکنیک و رفع نقایس حال حاضر آن در سال‌های آینده، بتوان از آن برای رفع عمده مشکلات ارتودنسی در موارد نیاز بهره برد.
این متخصص ارتودنسی گفت: متاسفانه روش ارتودنسی لینگوال هنوز نمی‌تواند در همه ی درمان‌های ارتودنسی جایگزین مناسبی برای ارتودنسی ثابت باشد. اما در حال حاضر ارتودنسی لینگوال تنها جهت رفع ناهماهنگی های بسیارساده و مختصر دندان‌ها آن هم در افرادی که به دلیل شرایط کاری‌ و زندگی شان به هیچ وجه نمی‌توانند ظاهر وسایل ارتودنسی معمول را بپذیرند، توصیه می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *