ارتودنسی دندان
چند نکته مهم درباره ارتودنسی
مهر ۱۷, ۱۳۹۵
ارتودنسی ثابت
ارتودنسی ثابت چه مزایایی دارد؟
آبان ۲۶, ۱۳۹۵

ارتودنسی زبانی، جایگزین روش ارتودنسی ثابت؟

ارتودنسی

ارتودنسی به معنای مرتب و ردیف کردن دندان ها است. با این دستگاه ناهنجاری های یک یا هر دو فک اصلاح می شود.این عمل به صورتی انجام می شود که دندان ها صدمه نبینند و در زمان غذا خوردن و صحبت کردن مشکل ساز نباشد.

ارتودنسی

ارتودنسی ثابت

 در این روش براکت هایی از جنس سرامیکی استفاده می شود البته گاهی هم براکت های فلزی کوچکی مورد استفاد قرار می گیرد. هر دندان یک براکت را دربر می گیرد و این براکت ها با سیم های باریکی به هم متصل می شوند.و برای نگه داشتن این سیم ها وبراکت ها در کنار هم از یک حلقه ی کشی استفاده می شود. بیمار نمی تواند قسمت های مختلف را جا به جا کند و همه ی قسمت ها ثابت هستند. دراین نوع ارتودنسی در سقف دهان شما صفحه ی پلاستیکی گذاشته نمی شود و این از مزیت های ارتودنسی ثابت است. مدت زمانی  بین ۶ تا ۲۲ ماه زمان نیاز است تا دندان ها به وسیله ی این روش صاف شوند. بعد از قرار گرفتن براکت ها شما باید هر ۴ الی ۸ هفته  برای تعویض سیم ها به پزشک خود مراجعه کنید. پس از خارج کردن براکت ها برای اینکه مطمئن شوید دندان هایتان جا به جا نمی شوند باید از براکت های پلاستیکی استفاده کنید.هر چقدر قرارگیری دندان ها در جای خود بیشتر شود استفاده از براکت های پلاستیکی کمتر می شود. براکت های استفاده شده بسیار ظریف هستند به همین دلیل باید در مراقبت از آن ها دقت نمایید و از خوردن مواد غذایی سفت و چسبناک و مصرف نوشیدنی های شیرین خودداری کنید تا آسیبی به آن ها وارد نشود.

ارتودنسی

ارتودنسی متحرک

این نوع ارتودنسی به این صورت است که بیمار می تواند دستگاه را هنگام غذا خوردن از روی دندان خود بردارد .بنابراین در این نوع ارتودنسی اثربخشی  و مدت زمانی که نیاز به درمان هست بستگی به خود بیمار دارد. این دستگاه قابلیت این را دارد که فقط در یک فک و یا هر دو فک قرار بگیرد. نوع متحرک یک صفحه ی پلاستکی همراه با سیم دارد که دندان ها را به تدریج  و به آرامی به حرکت در می آورد. مدت زمان درمان به وسیله ی ارتودنسی متحرک از ارتودنسی ثابت کم تر است و این درمان حدود 6 ماه طول می کشد . در بعضی موارد نوع متحرک در ادامه ی نوع ثابت برای نتیجه گیری بهتر استفاده می شود. عدم شستشوی براکت ها در آب جوش و خارج کردن آن ها هنگام شنا کردن و قرار دادن براکت ها هفته ای یک بار در محلول شستشو از مواردی هستند که در استفاده از براکت های پلاستیکی باید توجه کرد.تا دوام و طول عمر مفید آن ها بیشتر شود.

تفاوت های ارتودنسی ثابت ومتحرک

از ویژگی های مهم روش ثابت می توان به این موضوع اشاره کرد که متخصص ارتودنسی مجبور نیست به همکاری بیمار تکیه کند و بر خلاف روش متحرک روش ثابت همیشه در محل خود قرار دارد و به وظیفه ی خود عمل می کند و امکان جا به جایی و صحیح قرار نگرفتن آن وجود ندارد. از دیگر تفاوت های این دو نوع  می توان به این موضوع اشاره کرد که نوع متحرک را می توان هنگام مسواک زدن ،نخ دندان کشیدن یا ورزش در صورت لزوم از دهان خارج کرد.

درمان  ارتودنسی بستگی به نوع ناهنجاری دندان ها دارد. هرچه سن بیمار کمتر باشد درمان کوتاه تر و موفقیت آمیزتر پیش خواهد رفت. درمان ناهنجاری های دندان و فک  در گرو ویزیت به موقع است و این امر بسیار اهمیت دارد اما اگر بیمار مشکل فک نداشت در هر سنی می تواند ارتودنسی کند اما بهترین سن 10 تا 12 سال است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *