تفاوت هزینه باندینگ دندان با ارتودنسی
آذر ۲۵, ۱۳۹۶
ارتودنسی لیزری چیست؟
دی ۱, ۱۳۹۶

ارتودنسی از پشت دندان

ارتودنسی با روش‌های مختلفی انجام می‌پذیرد و یک دسته از این روش‌ها مختص بیمارانی هستند که تمایل دارند دستگاه ارتودنسی در طول دوره درمان، از دید افراد دیگر مخفی باشد. روش مورد بحث هم یکی از روش‌های ارتودنسی نامرئی است که تحت عنوان ارتودنسی لینگوال یا ارتدونسی از پشت دندان خواهند می‌شود.

علت نام ارتودنسی لینگوال

ارتودنسی لینگوال از این جهت به روش مورد بحث اطلاق شده‌ است که واژه «لینگوا» در زبان لاتین به معنای زبان است و در این روش نیز با توجه به نصب دستگاه ارتودنسی در پشت دندان‌ها، ادوات ارتودنسی در سمت زبان قرار می‌گیرند و با زمان تماس دارند. اما چه تفاوت‌هایی بین این روش و روش معمول ارتودنسی وجود دارد؟

تفاوت بین ارتودنسی از پشت دندان با روش معمول

در روش لینگوال یا ارتودنسی از پشت دندان نیز همان بریس‌های فلزی و سیم استفاده می‌شود، فقط این ادوات در پشت دندان نصب می‌شود تا از دید افراد دیگر مخفی بماند به همین دلیل از روش‌‎های ارتودنسی نامرئی به‌حساب می‌آید. در حقیقت، تنها مزیت این روش به روش معمول، مخفی بودن آن است. البته، ذکر این نکته هم خالی از لطف نیست که اگر در اثر رعایت نکردن بهداشت دندان، ارتودنسی باعث تغییر شود، این تغییر رنگ نیز در پشت دندان و مخفی از دید اتفاق میفتد.

ارتودنسی نامرئی - دکتر شاهین شادالویی

معایب ارتودنسی از پشت دندان

روش لینگوال یا ارتودنسی نامرئی، روشی بسیار دشوار است که فرآیند انجام آن ممکن است برای فرد تحت درمان و متخصص ارتودنسی به کاری طاقت‌فرسا تبدیل شود. دلیل این موضوع هم این است که بریس‌های مخصوص ارتودنسی از پشت دندان ادوات خاصی هستند که نصب آن‌ها به کار و دقت زیادی نیاز دارد. به همین دلیل، متخصص ارتدونسی و بیمار باید زمان بیشتری را صرف نصب ادوات ارتودنسی کنند. علاوه بر این، ممکن است این روش مناسب اصلاحات اساسی نباشد و بیشتر به درد اصلاح فرم جزئی بخورد.

نکته بعد این‌که با توجه به خاص بودن دستگاه ارتودنسی در روش لینگوال، هزینه ساخت ادوات و انجام آن هزینه ارتودنسی بیشتری نسبت به روش معمول دارد.

ارتودنسی نامرئی - دکتر شاهین شادالویی

آیا ارتودنسی از پشت دندان مناسب شماست؟

انتخاب روش مناسب، یکی از مهم‌ترین عوامل در گرفتن نتیجه مطلوب است. به‌خصوص در روش ارتودنسی لینگوال باید دقت و حساسیت بیشتری به خرج داد زیرا به دلیل دشواری‌های انجام این درمان، کار هر متخصصی نیست و حتی دوره‌های تخصصی برای ارتدونسی از پشت دندان وجود دارد. بنابراین، برای تشخیص و انتخاب روش مناسب باید به متخصص مراجعه کنید و دقیق تحت معاینه قرار گیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *