ارتودنسی ثابت
بهداشت ارتودنسی
مهر ۱۷, ۱۳۹۵
ارتودنسی دندان
چند نکته مهم درباره ارتودنسی
مهر ۱۷, ۱۳۹۵

آیا مشکلات ارتودنسی بعد از درمان برمی‌گردند

ارتودنسی دندان

می دانیم که ارتودنسی دندان یکی از روش های بسیار موثر برای برطرف ساختن ناهنجاری های دندان و همینطور رفع عیوب جویبدن غذا است. ارتودنسی دارای سبک های مختلفی است که شامل ارتودنسی لینگوال، ارتودنسی شفاف و … است. به طور کلی ارتودنسی از دسته روش های اصلاح طرح لبخند محسوب می شود قطعا بر روی زیبایی فرد تاثیر عالی می گذارد. اما سوالی که بارها پرسیده می شود : آیا مشکلات قبل از ارتودنسی پس از اتمام دوره باز می گردد؟ امروز قصد داریم در این مقاله به این موضوع مهم بپردازیم.

ارتودنسی دقیق چه می کند؟

هدف از ارتودنسی این است که ناهنجاری های دندان بر طرف شود، ناهنجاری خود به دو دسته تقسیم می شود عده ای از نظر زیبایی با دندان خود مشکل دارند و عده ای دیگر نیز در جویدن غذا دچار مشکل هستند. دیده می شود که گاه نوع دندان به صورتی است که در هنگام خواب دهان باز می ماند. در نظر داشته باشید که برای رفع تمامی موارد گفته شده ارتودنسی دندان می تواند انتخاب جالبی به نظر برسد. اینطور که مشخص است برای داشتن لبخندی زیبا می بایست به سراغ ارتودنسی دندان رفت.

ارتودنسی دندان

آیا مشکلات ارتودنسی دندان بعد از درمان باز می گردد؟

عده ای معتقد هستند که دندانشان دوره ای پس از اتمام ارتودنسی دندان به وضعیت قبل باز گشته است و دچار نامرتبی شده است. این موضوع از دسته گزینه هایی است که بسیار مورد بررسی قرار می گیرد.

در نظر داشته باشید که ارتودنسی دندان در نهایت کار باید با قاب های تثبیت شونده تکمیل شود، عده ای پس از اتمام ارتودنسی و خارج کردن براکت و سیم دیگر تمایل به استفاده از دستگاه متحرک ندارند این موضوع سبب می شود که دندان به وضعیت اول باز گردد و یا میل به ناهنجاری داشته باشد.

از طرف دیگر گاه دیده می شود که فرد در سنی نامناسب به سراغ ارتودنسی دندان می رود و هنوز رشد دندان هایشان کامل نشده است.

مثلا اگر فرد هنوز دندان عقل در نیاورده باشد احتمال دارد که پس از ارتودنسی این دندان مجدد در آید و بر روی دندان های دیگر فشار وارد کند به این ترتیب باز هم دیده می شود که دندان ها بر هم سوار شده و دچار ناهنجاری شود.

بعضی از فک ها میل به باز شدن دارند و این موضوع سبب می شود که افراد پس از دوره ای دندان هایشان به وضعیت اولیه باز گردد.

ارتودنسی دندان

چطور می توان از مشکل بازگشت دندان به وضعیت قبل جلوگیری کرد؟

یکی از روش هایی که باید قبل از ارتودنسی دندان به آن توجه کرد بررسی دقیق وضعیت فک و دهان است. در نظر داشته باشید که در ابتدا باید مشخص شود که فک شما در چه وضعیتی قرار دارد و آیا ارتودنسی دندان انتخاب خوبی برای دهان شما خواهد بود یا خیر. در نهایت باید میزان حرکت ریشه و همینطور تاج دندان بررسی شود، ابزارهایی که برای ارتودنسی مورد استفاده قرار می گیرد بسیار مهم است قطعا باید روال کار به صورتی پیش برود که حداقل نتیجه حاصل شود. گاه دیده می شود که نیاز به ارتودنسی لینگوال است و گاه افراد می توانند از ارتودنسی شفاف برای کمتر نمایان شدن استفاده کنند. به هر حال برای داشتن سیستمی دقیق برای ارتودنسی بهتر است که شما از بهترین متخصص ارتودنسی استفاده کنید. بازگشت ارتودنسی دندان در صورتی که اصول به درستی رعایت شود بسیار حداقل خواهد بود.

ارتودنسی دندان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *