ارتودنسی ثابت
بهداشت ارتودنسی
مهر ۱۷, ۱۳۹۵
چند نکته مهم درباره ارتودنسی
مهر ۱۷, ۱۳۹۵

آیا مشکلات ارتودنسی بعد از درمان برمی‌گردند

آیا مشکلات ارتودنسی بعد از درمان برمی‌گردند؟

برگشت درمان ارتودنسی به سه شکل کلی مشکلات فکی، برگشت کجی دندان و بازشدن فضا در ناحیه دندان‌های کشیده شده خود را نشان می‌دهد.
ارتودنسی دندان
مرتب و هماهنگ بودن دندان ها و فک ها نه تنها از جنبه زیبایی، بلکه از جنبه های تکلم، تغذیه و تنفس طبیعی، سلامت لثه و مسایل روحی- روانی دارای اهمیت است.
یکی از سوالاتی که بیماران از پزشکان ارتودنسی می‌پرسند، قابل برگشت بودن مشکلات ارتودنسی بعد از درمان است. بعد از درمان ارتودنسی، نتیجه درمان برای اکثریت بیماران رضایت بخش است. حفظ این نتیجه نیازمند دقت پزشک متخصص ارتودنسی، همکاری بیمار در استفاده از وسایل نگهدارنده و عوامل مرتبط با رشد طبیعی دندانهاست.
به طور کلی اگر درمان با روش صحیح و توسط متخصص ارتودنسی انجام شده باشد، امکان برگشت درمان به شدت کاسته می شود.
مشکلات ارتودنسی که بعد از درمان ممکن است برگردند
برگشت درمان ارتودنسی به سه حالت برگشت مشکلات فکی، کجی مجدد دندان و بازشدن فضا در ناحیه دندان‌های کشیده شده خود را نشان می‌دهد.
1- مشکلات فکی: در کسانی است که درمانشان در زمان یا قبل از بلوغ انجام شده است و با ادامه رشد، مشکلات ارتودنسی مجددا رخ نشان می‌دهد. این مشکل در اغلب موارد در کسانی بروز می‌کند که دارای فک پایین جلوآمده هستند یا به عبارتی دچار ناهنجاری های فک هستند و در اغلب موارد با بهترین درمان هم ممکن است باز گردد.
ماهیت این مشکلات ارتودنسی طوری است که متخصص ارتودنسی از خطر برگشت آگاه است و مزایا و خطرات درمان را در ابتدا به والدین بیمار توضیح داده و با توافق آن ها شروع به درمان می‌کند.
یادآوری این نکته مهم است که تغییرات دندانی مرتبط با افزایش سن و رشد به عنوان موفق نبودن درمان قابل قبول نیست
2- کجی دندانی: در مواردی رخ می‌دهد که متخصص ارتودنسی برای رعایت حال بیمار و به دست آوردن نتیجه عمدتا زیباتر و طبیعی‌تر، تمایلی برای کشیدن دندان ندارد و طرح درمان را بر مبنای درمان بدون کشیدن دندان طرح‌‌ریزی می‌کند. به این امید که با خطر کمتر، بهترین درمان را انجام دهد.
در صورت برگشت، درمان مجددی را با کشیدن دندان یا استفاده از روش‌های دیگر مثل جراحی فک به بیمار پیشنهاد می‌کند.
یادآوری این نکته مهم است که تغییرات انجام شده دندانی مرتبط با افزایش سن و رشد به عنوان برگشت درمان ارتودنسی طبقه‌بندی نمی‌شوند.
این تغییرات دندانی عمدتا در دوره چندین ساله بعد از درمان ارتودنسی به طور ناچیز اتفاق می‌افتد. عمده مشکلاتی که به عنوان برگشت درمان ارتودنسی مورد بحث است، آن هایی هستند که طی شش ماه پس از باز کردن براکت های ارتودنسی، خود را نشان می‌دهند.
3- بازشدن فضا در ناحیه دندان‌های کشیده شده: در افرادی که دندانشان کشیده شده است، برگشت درمان مهمولا با باز شدن فضا در ناحیه دندان‌های کشیده شده خود را نشان می‌دهد که شیوع این مساله خیلی مهم نیست. ارتودنسی یکی از عوامل مهم در مرتب کردن دندان می باشد.

مشکلات ارتودنسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *