اصلاح طرح لبخند
به چه هدفی از ایمپلنت استفاده میکنیم؟
مهر ۱۵, ۱۳۹۵
ارتودنسی
تزریق بدون درد
مهر ۱۵, ۱۳۹۵

آسیب زنندگان طبیعی به دندان را بشناسید

ارتودنسی

شاید شما هم جزو آن دسته از افراد باشید که به سلامت دندان های خوب بسیار اهمیت می دهید و هر چند وقت یک بار به ارتودنسی یا دندان پزشکی مراجعه می کنید، اگر جزو این افراد هستید حتما این مقاله را بخوانید. اگر دندان هایتان زیاد ترک می خورد از گاز زدن میوه های سفت مانند هویج و سیب خودداری کنید، البته این حرف به این معنا نیست که این خوراکی ها را نخورید بلکه می توانید به قطعه های قابل جویدن تقسیم کنید و سپس این میوه ها را میل نمایید. از خوردن آب نبات های سفت حتما خودداری کنید، نوشابه نخورید، دندان پزشکان و دکترهای ارتودنسی همواره گاز زدن بلال را منع می کنند چرا که گاز زدن این خوراکی آسیب بسیار شدیدی به دندان ها می رساند، میزان مصرف آدامس را کم نمایید، شکلات و مارمالات و کره بادام زمینی و امثال آن ها بزرگترین دشمنان دندان ها می باشند و به عنوان آخرین مورد از خوردن انواع چیپس ها خودداری کنید چرا که موادی که در ساخت این چیپس ها استفاده می شود بسیار برای دندان ها مضر است.

ارتودنسی

ارتودنسی چیست؟

حتما افرادی را دیده اید که در کودکی یا نوجوانی دندان هایشان دچار مشکل شده و کج و نامرتب می باشند یا به طور مادرزادی فک آن ها طوری است که باعث شده است دندان هایشان به صورت نامرتبی رشد کند و این رشد نامرتب ادامه پیدا کرده و باعث می شود ظاهر آن ها بسیار بد دیده شود و این افراد از ظاهر خود همواره احساس نارضایتی می کنند.

ارتونسی عملی است که به مرتب کردن این نوع دندان ها می پردازد و متخصصان ارتودنسی به نوعی دکتر زیبایی نیز می باشند. عمل ارتودنسی به این صورت  می باشد که پلاک هایی را بر روی دندان های شما می گذارند و در طول مدتی یک ساله یا بیشتر که بستگی به میزان نامرتب بودن دندان های شما دارد این پلاک ها را سفت تر کرده و دندان ها را وادار به مرتب شدن می کنند. این عمل سن خاصی دارد که باید قبل از سفت شدن ریشه دندان ها به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید معمولا این سن دوران نوجوانی  می باشد.

ارتودنسی

انواع ارتودنسی

دو دوع ارتودنسی داریم: ثابت و متحرک. منظور از ارتودنسی ثابت این است که بیمار نمی تواند پلاک ها را از دهان خود خارج کند، و این پلاک ها به صورت نگین هایی بر روی دندان چسبانده می شوند و ثابت می مانند. به این نگین ها براکت گفته می شود در این نوع روش درمانی نیازی به همکاری بیمار نیست و متخصص تمامی کارها را انجام می دهد.

اما ارتودنس متحرک بسیار متفاوت تر از ثابت می باشد در این روش که به ارتودنسی نامرئی نیز معروف می باشد بریس های متحرک جایگزین براکت ها می شود و بیمار علاوه بر این که زیبایی ظاهریش را با نگین های رنگی از دست نمی دهد بلکه می تواند در هنگام غذا خوردن یا مسواک زدن این بریس ها را از دهان خود خارج کرده و بعد از اتمام کارش دوباره این بریس ها را بر روی دندان هایش بگذارد. این بریس ها باید هر 2 ماه یک بار عوض شوند تا بریس های جدید جایگزین شوند.در هر صورت هر کدام از انواع ارتودنسی روش نگهداری خاص خود را دارند که برای بهتر شدن وضعیت دندان ها و بالا رفتن طول عمر آن ها باید به بهترین شکل رعایت شود.

ارتودنسی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *